چرا گاهی در دهان طعم فلز احساس می‌کنیم؟

علت حس طعم فلز در دهان می‌تواند ناشی از عوارض جانبی دارو یا سایر بیماری‌های دیگر باشد.

باشگاه خبرنگاران نوشت: علت حس طعم فلز در دهان می‌تواند ناشی از عوارض جانبی دارو یا سایر بیماری‌های دیگر باشد.

بسیاری از افراد در طول زندگی مزه فلزمانند دهان را تجربه کرده‌اند. در واقع مزه فلز در دهان، نوعی اختلال چشایی است که دریافت مزه‌های ترش و شیرین را تغییر می‌دهد و در نهایت باعث ایجاد مزه فلز می‌شود.

از مهم‌ترین علل ایجاد این طعم در دهان می‌توان به بیماری‌های لثه و بهداشت نامناسب دهان، بد هضمی یا سوزش سردل و عفونت سینوس‌ها در حلق و بینی اشاره کرد.

عوامل دیگری مانند اوایل بارداری، آلرژی و حتی عوارض کووید ۱۹ در طعم فلز مانند دهان نقش دارند. از دیگر عوامل ایجاد این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند حشره کش ها، سرب و جیوه
– بیماری‌های مزمن مانند پارکینسون، دیابت، زوال عقل و سکته مغزی
– داروهای سرماخوردگی و آنفلوانزا به خصوص قرص‌های مکیدنی و جوشان
– درمان‌های سرطان مانند رادیوتراپی و شیمی درمانی
– مصرف برخی مکمل‌های حاوی مس، روی و منیزیم
– برخی داروها مانند ضدفشارخون، متفورمین و همچنین آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین و ضدافسردگی

بهترین راه برای رفع طعم فلز مانند دهان رعایت بهداشت دهان و دندان است. البته برای شناسایی علت اصلی و رفع این اختلال چشایی می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.

عواملی مانند ترک سیگار، دوری از آلرژن‌ها و نوشیدن مایعات سالم و کافی برای جلوگیری از خشکی دهان و رفع طعم فلز مانند دهان بسیار حائز اهمیت است.

شستشوی دهان با محلول آب گرم و جوش شیرین قبل از غذا و همچنین مکیدن موقتی یخ و آدامس نعنایی بدون قند به رفع این اختلال چشایی کمک می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید مصرف غذاهایی که طعم فلز را مخفی می‌کنند مانند مرکبات و مکیدن آبنبات سفت یا جویدن زنجبیل، زمان شیمی درمانی برای رفع طعم فلزمانند دهان بسیار موثر هستند.