کدامیک از این ۱۰نفر وزیر آموزش و پرورش می شوند؟

اگرچه هنوز نمی‌دانیم گزینه نهایی به‌منظور معرفی به مجلس چه کسی خواهد بود، اما می‌توان از فهرستی دست‌کم 10 نفره به عنوان گزینه‌های به ‌نسبت جدی در این راستا سخن گفت.

اعتماد نوشت:اگرچه هنوز نمی‌دانیم گزینه نهایی به‌منظور معرفی به مجلس چه کسی خواهد بود، اما می‌توان از فهرستی دست‌کم ۱۰ نفره به عنوان گزینه‌های به ‌نسبت جدی در این راستا سخن گفت.

حال آنکه علاوه بر این ۱۰ نفر، شاید بتوان از ۵، ۶ نفری نیز به عنوان چهره‌هایی که طی ۲ ماه گذشته نام‌شان به عنوان گزینه احتمالی در فضای رسانه‌ای مطرح شده، نام برد. به هر تفسیر اما در یک نگاه کلی حمیدرضا حاجی‌بابایی، سیدعلی یزدی‌خواه، علی کریمی‌فیروزجایی، علیرضا منادی‌سفیدان، سیدباقر پیش‌نمازی، سیدبابک هاشمی‌نکو، احمد قیومی، محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، احمد حیدری، محسن حاجی‌میرزایی، احمد حیدری، محمد طیب‌صحرایی، مسعود فیاضی، میثم نعمتی، حسین تاریخی و سیدرضا مومنین ازجمله چهره‌هایی هستند که طی این مدت از آنها شنیده‌ایم. هرچند برخی همچون آخرین نامی که در این فهرست مورد اشاره قرار گرفت و البته یکی، دو نفر از دیگر چهره‌ها، بیش از آنکه از جانب دیگران معرفی شوند، خود تاکید کرده‌اند که از گزینه‌های احتمالی هستند و درنتیجه بعید است به‌ واقع از شانسی جدی برخوردار باشند.

  از بهارستان به پاستور؟
این درحالی است که چند نفر نخست این فهرست یعنی حاجی‌بابایی، یزدی‌خواه، کریمی‌فیروزجایی و منادی‌سفیدان از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که همزمان به عنوان گزینه‌های احتمالی وزارت آموزش و پرورش نیز از آنها شنیده‌ایم، اما باتوجه به حواشی حضور مجلس‌یازدهمی‌ها در دولت سیزدهم احتمالا اگر به این عنوان معرفی شوند، بار دیگر شاهد تکرار آن حواشی خواهیم بود. این درحالی است که حاجی‌بابایی که سابقه وزارت آموزش و پرورش را در دولت احمدی‌نژاد دارد و با آغاز به کار مجلس دهم به ‌نمایندگی از مردم همدان وارد مجلس شد و اکنون نیز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم را برعهده دارد، به عنوان چهره‌ای مطرح است که در بحث لایحه رتبه‌بندی معلمان نیز عملکردی تعیین‌کننده از خود نشان داده است. این در حالی است که در دوره وزارت حاجی‌بابایی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرایی شد؛ سندی که اجرای آن انتقادات بسیاری را برانگیخت. همچنین آتش‌سوزی مدرسه‌ای در روستای شین‌آباد پیرانشهر و سوختن ۲۸ دانش‌آموز با جراحت‌های شدید ناشی از آتش گرفتگی از بخاری نیز از دیگر حواشی دوران وزارت حاجی‎بابایی بود.
از دیگر سو سیدعلی یزدی‌خواه که اکنون یکی از نمایندگان تهران در مجلس یازدهم است، سابقه ریاست آموزش و پرورش استان تهران را نیز در کارنامه دارد و درحالی که علی کریمی‌فیروزجایی ازجمله اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم است که نامش به عنوان گزینه احتمالی وزارت آموزش و پرورش مطرح شده، علیرضا منادی‌سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم نیز از دیگر گزینه‌های احتمالی است.

  دیگر مردان آموزش و پرورش
علاوه بر این چند نفر اما سید باقر پیش‌نمازی که سابقه معاونت پرورشی و تربیت‌بدنی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم را در کارنامه دارد یا سید بابک هاشمی‌نکو از مدیران آموزش و پرورش شهر تهران نیز به این عنوان مطرح شده‌اند. همچنین احمد قیومی مشاور سابق مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از جمله افرادی است که سابقه و تجربه حضور در این وزارتخانه را دارند و از گزینه‌های احتمالی است. احمد حیدری، رییس ستاد انتخاباتی کانون کشوری فرهنگیان جبهه نیروهای انقلاب اسلامی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر بود و پس از اعلام موجودیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب، او از کسانی بود که از این جبهه اعلام حمایت کرد. حیدری که سابقه معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر آموزش و پرورش، مشاور و مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش و معاون برنامه‌ریزی و امور مشارکت‌های سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور را در کارنامه خود دارد، از دیگر گزینه‌های احتمالی است. همچنین احمد قیومی مشاور سابق مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز به عنوان یک چهره رسانه‌ای در جناح راست به عنوان یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی مطرح است.

  از نماز جمعه به مدرسه؟
در این میان اما طرح نام یک گزینه دیگر نیز مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است؛ محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، دیگر گزینه‌ای است که معاونت امور جوانان را در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد نیز در کارنامه دارد. روحانی که دی‌ماه ۹۶ به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه رسید و یک‌سال بعد در دی‌ماه ۹۷ نیز به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد، حالا به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی وزارت آموزش و پرورش دولت رییسی مطرح شده است.

  گزینه‌هایی با حمایت دست‌راستی‌ها
واقعیت آن است که تصور اینکه گزینه‌ای بدون حمایت نیروهای سیاسی و مشخصا جریان اصولگرا به وزارت در دولت سیزدهم برسد، بسیار دور و بعید است. با این همه در حالی که به واقع همه اعضای این فهرست به نحوی مورد حمایت بخشی از جناح راست است، نام چند گزینه بیش از دیگران به این ویژگی گره خورده است. محمد طیب‌صحرایی مدیر مجتمع آموزشی امام صادق شهر تهران که پیش از معرفی حسین باغگلی نیز از سوی برخی جریان‌های منتسب به جناح راست برای تصدی وزارت آموزش و پرورش مطرح بود، ظاهرا این‌بار با حمایت جدی‌تر این طیف از اصولگرایان که به شورای ائتلاف و ریاست این شورا نزدیک هستند، وارد گود شده است. همچنین مسعود فیاضی که به ‌دلیل رابطه خویشاوندی با رییس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس و شهردار این روزهای پایتخت، ازجمله گزینه‌های مورد حمایت جریان‌های سیاسی است، به عنوان یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی وزارت آموزش و پرورش مطرح شده است. این درحالی است که گره خوردن نام فیاضی با طرح جنجالی موسوم به «طرح صیانت از فضای مجازی»، کار او را در جلب حمایت عموم جامعه دشوار خواهد کرد. میثم نعمتی نیز دیگر گزینه‌ای است که به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به رییس مجلس و مشخصا دستیار قالیباف در حوزه خدمت و پیشرفت مطرح است. او هم‌اکنون عضو هیات‌مدیره بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است و مدیریت قرارگاه جهادی و خدمت‌رسانی این بنیاد را برعهده دارد. همچنین حسین تاریخی که البته در مقایسه با طیب‌صحرایی، فیاضی و نعمتی کمتر از حمایت جناح راست برخوردار است، گزینه‌ای است که هم‌اکنون دبیرکلی اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان را برعهده دارد و به عنوان مسوول دبیرخانه گام دوم انقلاب وزارت آموزش و پرورش مطرح است.