چند قدم تا حذف سرخابی‌ها آسیا/ معجزه‌ای در راه است؟

شاید بتوان گفت تنها یک معجزه می‌تواند مانع حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید شود.

ایلنا نوشت: شاید بتوان گفت تنها یک معجزه می‌تواند مانع حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید شود.

روز پنجشنبه بود که خبری مبنی بر عدم تایید دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از سوی AFC برای دریافت مجوز حرفه‌ای منتشر شد که سرو صدای زیادی به همراه داشت. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که چند روز قبل از آن نشستی میان سران فدراسیون و کمیته استیناف مجوز حرفه‌ای و مدیران دو باشگاه برگزار و در آن اعلام شد با رفع مشکلات و موانع، دو باشگاه موفق به اخذ مجوز حرفه‌ای شده‌اند. این موضوع باعث شد روز جمعه نشستی در فدراسیون فوتبال برگزار و به بررسی این موضوع پرداخته شود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا فرصت پنج روزه‌ای برای رفع مشکلات موجود به فوتبال ایران و دو باشگاه داده و این فرصت در پایان روز دوشنبه ۶ دی ماه به اتمام خواهد رسید.

یکشنبه ۵ دی:

* عضو روابط عمومی AFC: متاسفانه همکاری ایران میزانش پایین‌تر از همکاری سایر کشورها است. وقتی تلاش یک کشور در رفع نواقص درک می‌شود، حتما به آن کشور وام و مهلت زمانی داده می‌شود، اما وقتی هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد، اوضاع چندان مساعد همکاری نیست.

* فرشید سمیعی: برای ما این سؤال وجود دارد که چرا در سال‌های گذشته مدارک تأیید می‌شد، ولی امسال نشده است. ورود کنفدراسیون فوتبال آسیا به خاطر رد کردن مجوز حرفه‌ای توسط کمیته بدوی فدراسیون فوتبال بود. مدارک امسال استقلال خیلی بهتر و کامل‌تر از سال‌های گذشته بود و اگر مجوز صادر می‌شد، AFC ورود نمی‌کرد.

* حسن کامرانی‌فر، دبیر کل فدراسیون فوتبال اعلام کرد حذف سرخابی‌ها از آسیا قطعی شده است و نباید امید به تغییر این وضعیت داشت.

* هفت باشگاه لیگ برتری از AFC درخواست صدور مجوز حرفه ای نکرده‌اند  در حالیکه فوتبال ما واژه حرفه ای را یدک می‌کشد اما جالب است که تقریبا نیمی از باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر کشورمان حتی درخواست صدور مجوز حرفه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا نکرده اند. ۶-۷ باشگاه لیگ برتری حتی مدارک لازم برای ثبت نام را ارائه نکردند و درخواست دریافت مجوز حرفه‌ای را از کنفدراسیون فوتبال آسیا نداشته‌اند.

شنبه ۴ دی:

* خلاصه‌ صحبت‌های کاظم اولیایی: فوتبال حرفه ای نمی‌تواند دولتی اداره شود و مغایر با قوانین فیفاست/ باشگاهها باید تابع قوانین تجارت اداره شوند/ اداره موقت توسط وزارت ورزش و وزارت اقتصاد مشکلات را بیشتر خواهد کرد/ فیفا نپذیرفته فدراسیون ایران زیر نظر دولت باشد/ فیفا باشگاهها را به عنوان بنگاه تجاری قبول دارد.

* طبق ادعای خبرگزاری فارس، در صورت حذف قطعی استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا به دلیل نداشتن مجوز حرفه‌ای دو باشگاه دیگر ایران جایگزین آنها خواهند شد. در این فصل فقط ۵ باشگاه لیگ برتری استقلال، پرسپولیس، فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان و گل‌گهرسیرجان درخواست صدور مجوز حرفه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا داشتند. در حال حاضر به جز استقلال و پرسپولیس نام گل‌گهر سیرجان نیز در بین فهرست مردودی‌های حرفه‌ای سازی AFC قرار دارد. به این ترتیب در آن صورت فقط دو باشگاه فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان در لیگ قهرمانان آسیا حاضر خواهند شد و در فصل آینده لیگ قهرمانان فوتبال کشورمان در آسیا فقط دو نماینده خواهد داشت اما اگر مشکل گل‌گهرسیرجان برای حضور در لیگ قهرمانان اسیا حل شود در آن صورت دو تیم سپاهان و گل‌گهر جانشین استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان خواهند شد

* غلامرضا بهروان، عضو کمیته صدور مجوز حرفه‌ای در مورد اینکه  برخی مدعی هستند که باشگاه استقلال فدای پرسپولیس شد و اگر کمیته بدوی پرسپولیس را حذف می‌کرد دیگر استقلال در لیگ قهرمانان آسیا بدون مشکل حضور داشت، گفت: تا جایی که من عضو این کمیته هستم و اطلاع دارم این مساله درست نیست و هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا مشکل داشتند و دارند.