پیشنهاد گراهام برای متوقف کردن پوتین

لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت کارولینای جنوبی گفت، موثرترین راه برای متوقف کردن حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین، قطع خرید نفت و گاز روسیه است.

ایسنا نوشت: لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت کارولینای جنوبی گفت، موثرترین راه برای متوقف کردن حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین، قطع خرید نفت و گاز روسیه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لیندسی گراهام این صحبت را در گرینویل، ساعاتی قبل از نشستش در واشنگتن دی.سی با سفیر اوکراین در آمریکا مطرح کرد.

گراهام قبل از این نشست که روز دوشنبه برگزار شد، گفت که هدف این دیدار او با سفیر اوکراین، بحث در مورد کمکها به کشور او است و اولین دستورکار او در واشنگتن در آن روز به تصویب رساندن یک بسته مکمل برای کمک در زمینه تسلیحات، غذا و سوخت به اوکراینی‌ها است.

او اظهار کرد، با وجود آنکه در همان روز دوشنبه ظاهرا در عملیات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوکراین بن بست به وجود آمده، او نگران است که پوتین برای دست زدن به یک حمله “عظیم” علیه مردم اوکراین برنامه ریزی کرده باشد.

گراهام درباره پیشنهادش در خصوص قطع کردن جریان صنعت تولید نفت و گاز روسیه بیان کرد: تنها راهی که من برای جلوگیری از این اتفاق متصور هستم این است، وقتی صحبت از اقتصاد روسیه می‌شود، با تمام وجود وارد عمل شویم. نزاع ما با مردم روسیه نیست. این نزاع با یک مرد تنها و حلقه نزدیک به او است که کل زندگی مردم روسیه را دزدیده‌اند.

او عنوان کرد، آمریکا باید به منظور قطع وابستگی به نفت و گاز روسیه، میزان تولید نفت و گازش را افزایش دهد.

گراهام گفت: ۴۰ درصد درآمد ماشین جنگی و اقتصاد پوتین حاصل از بخش نفت و گاز است. آمریکا ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت از روسیه می‌خرد. من فکر می کنم ما می‌توانیم به آسانی و در صورتی که توانمندی‌های خود در زمینه حفاری نفت و گاز را توسعه دهیم، آن را جبران کنیم.

چند روز پیش گراهام خواستار بازگشایی خط لوله مشهور به کی استون شد.

گراهام پس از یک نشست با موضوع گزارش دهی درباره جنگ در اوکراین به خبرنگاران گفت: ما از بخش انرژی به عنوان سلاح استفاده نمی‌کنیم. ما داریم در ضربه زدن به پوتین در نقطه‌ای که بیشترین آسیب را به او وارد کند، شکست می‌خوریم.

مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا اعضای کنگره را در جریان گزارش‌های محرمانه از آخرین تحولات اوکراین قرار داده‌اند. این گزارش‌ها ظاهرا شامل زمان احتمالی سقوط کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین می‌شود.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه هنگام ترک این جلسه گفت: “بدترین حوادث از نظر نظامی هنوز در پیش است.”

یک قانونگذار که خواست نامش فاشن نشود به سی ان ان گفت مقاطع زمانی تشریح شده برای روزهای آینده یک “زنگ بیدار باش است.”

سناتور دموکرات کریس مورفی در توییتی نوشت: “نبرد برای کی‌یف طولانی و خونین خواهد بود.” او گفت که کشورهای غربی نه فقط دارایی‌های رئیس جمهور روسیه و الیگارش‌های ارشد این کشور را مسدود بله ضبط خواهند کرد که “احتمالا قدمی ورای حلقه نزدیکان پوتین برخواهند داشت.”