پترائوس: اوکراین باتلاقی بدتر از افغانستان برای مسکو خواهد بود

«دیوید پترائوس» که در تجاوز نظامی واشنگتن به دو کشور عراق و افغانستان، مدتی فرماندهی نظامیان آمریکایی راعهده دار بود، درمصاحبه با سی ان ان گفت: اوکراین به باتلاقی بدتر از جنگ افغانستان دهه ۱۹۸۰ شوروی سابق برای مسکو خواهد بود.

ایرنا نوشت:«دیوید پترائوس» که در تجاوز نظامی واشنگتن به دو کشور عراق و افغانستان، مدتی فرماندهی نظامیان آمریکایی راعهده دار بود، درمصاحبه با سی ان ان گفت: اوکراین به باتلاقی بدتر از جنگ افغانستان دهه ۱۹۸۰ شوروی سابق برای مسکو خواهد بود.

پترائوس در مصاحبه با سی ان ان گفت: تهاجم نظامی روسیه به اوکراین مجموعه ای از ضعف ها در ارتش روسیه را نمایان کرد.

این فرمانده سابق ارتش آمریکا در دو جنگ عراق و افغانستان گفت: روسیه بصورت ناباورانه ای نشان داد که عملکردی غیر حرفه ای داشته است. از استانداردهای بسیار ضعیفی در ارائه تاکتیک های اولیه بخصوص در زمینه تلفیق عملیات خودروها، ادوات و تجهیزات نظامی از خود نشان داد.

پترائوس افزود: به وضوح نشان داده شد که روس ها نیروی کافی برای تصرف کی یف و برخی از شهرهای بزرگ دیگر اوکراین و حتی کنترل آنها پس از تصرف این شهرها را ندارند.

شمار تلفات روسیه تاکنون بیش از تلفات آمریکا درعراق است

پترائوس در ادامه گفت: به نظر می رسد تلفات روسیه طی هفته های اولیه حمله به اوکراین بیش از مجموع شمار کشته شدگان نظامیان آمریکا در عراق طی ۲۰ سال بوده است. گفته می شود تعداد تلفات روس ها در دو هفته حملات حدود پنج هزار نفر بوده است.

پترائوس که همچنین رییس آژانس اطلاعات مرکزی «سیا» در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بود، در بخش دیگری از این مصاحبه به سی ان ان گفت: درحال حاضر، به نظر نمی رسد پایانی بر این جنگ باشد و جنگ اوکراین به باتلاقی خونین برای روسیه خواهد بود، وضعیتی بدتر از جنگ اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان در دهه ۱۹۸۰ میلادی.

ختم به مذاکره – فهرستی از افراد میانجی کننده

پترائوس در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: از دیگر سو می تواند راه حلی از طریق مذاکره وجود داشته باشد، چون هم پوتین و هم زلنسکی متوجه می شوند که هیچ یک از دو طرف نمی توانند به طور کامل به خواسته هایشان دست یابند، زیرا که هر دو طرف از لطمات عظیم این جنگ در رنج خواهند بود.

پترائوس افزود: دراین صورت بطور مثال می توان از افرادی همچون رئیس جمهوری فنلاند یا رئیس جمهوری فرانسه و یا «انگلا مرکل» صدر اعظم پیشین آلمان یا رئیس جمهوری چین برای انجام چنین رویکردی نام برد.