وعده سامانه به جای صف دریافت ارز / با تغییر نحوه ارائه ارز مسافرتی بازار ارز آرام می گیرد؟

رئیس کل بانک مرکزی دیروز از بازار ارز بازدید و با صرافان گفت ‌و گو کرد و وعده راه اندازی سامانه غیرحضوری برای دریافت ارز سهمیه ای از جمله ارز مسافرتی تا یکی دو ماه دیگر را مطرح کرد.

ایسنا نوشت: رئیس کل بانک مرکزی دیروز از بازار ارز بازدید و با صرافان گفت ‌و گو کرد و وعده راه اندازی سامانه غیرحضوری برای دریافت ارز سهمیه ای از جمله ارز مسافرتی تا یکی دو ماه دیگر را مطرح کرد. همزمان روند صعودی قیمت دلار نیز دیروز متوقف شد و اندکی نزول کرد و به کانال ۳۰ هزار تومان بازگشت. همچنین قیمت دلار در بازار متشکل ارزی نیز به ۲۷۵۰۰ تومان رسید.

علی صالح‌آبادی در این بازدید خطاب به یکی از صراف‌ها گفت: طی یکی – دو ماه آینده سامانه‌ای برای تخصیص ارز سهمیه‌ای از جمله ارز مسافرتی راه‌اندازی می‌شود تا مردم در این سامانه درخواست خود را ثبت و ارز سهمیه‌ای دریافت کنند که با راه‌اندازی این سامانه، تشکیل صف مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره راه‌اندازی درگاه فروش ارز به منظور تامین نیازهای خرد ارزی مردم توضیح داد: هموطنان با ورود به این درگاه نیاز خرد ارزی خود را اعلام و سپس با مراجعه به صرافی‌های مجاز ارز مورد نیاز را دریافت می‌کنند یا اینکه با فراهم‌سازی شرایط میزان ارز مورد نیاز مردم به حساب آن‌ها واریز می شود.

صالح آبادی با بیان این که نیازهای ارزی قانونی مردم را به صورت کامل تامین می‌کنیم و منابع ارزی ورودی در بازار متشکل ارزی در وضعیت مناسبی قرار دارد، افزود: خوشبختانه امسال دسترسی ‎بانک مرکزی و سیستم اقتصادی کشور به منابع ارزی، بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته است و از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

به گزارش فارس، رئیس کل بانک مرکزی درباره اختلاف نرخ دلار بازار متشکل (۲۸ هزار تومان) با بازار غیررسمی (۳۱ هزار تومان) گفت: بازار غیررسمی، بازاری خارج از بازار متشکل است، وقتی در بازار متشکل، عرضه به اندازه کافی وجود دارد، چرا مردم به سمت بازار غیررسمی بروند؟می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار متشکل تامین کنند. آن چه ملاک است قیمت ارز بازار متشکل است نه این که چند دلار خرید و فروش در بازار غیررسمی ملاک عمل باشد.

یکی از صرافان میدان فردوسی در پاسخ به رئیس بانک مرکزی گفت: قیمت ۲۸۳۰۰ تومانی دلار، قیمت رسمی است که در بازار متشکل تعیین شده است و مردم می‌توانند با ارائه مدارک ۲۴گانه برای دریافت ارز مسافرتی، خدماتی و … اقدام کنند. خرید دیروز ما از بازار متشکل ۲۸۱۰۰ تومان بوده است و امروز خریدی نداشتیم، زیرا ارز در دسترس ما با توجه به تقاضاها کفایت می‌کند.