واردات واکسن از چین بدون محدودیت

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: دولت چین در ارتباط با صادرات واکسن کرونا به ایران محدودیتی قائل نشده و به راحتی واکسن های چینی به ایران صادر می‌شود.

ایرنا نوشت: دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: دولت چین در ارتباط با صادرات واکسن کرونا به ایران محدودیتی قائل نشده و به راحتی واکسن های چینی به ایران صادر می‌شود.

محمد حسن قوسیان مقدم گفت: علت تاخیر در واردات واکسن کرونا طی چند ماه گذشته و در دولت قبل دو دلیل عمده دارد که یک دلیل داخلی و دیگری بین المللی است.

وی ادامه داد: در سطح بین المللی اتقافاتی افتاده، از دی ماه سال قبل تولید واکسن در همه دنیا آغاز و توزیع شد که طبیعی است اول مردم خود را واکسینه و بعد به دیگر کشورها ارسال می کنند.

قوسیان مقدم افزود: بنابراین در۶ ماهه دوم سال قبل و بهار امسال، عرضه واکسن در دنیا نسبت به حال حاضر کم بوده است و متقاضی کشورهای درگیر بیماری کرونا زیاد بود، بنابراین وقتی ایران در صف خرید واکسن قرار می گرفت، بسیاری از کشورهای دیگر جلوتر از ما بودند.

وی خاطر نشان کرد: برخی کشورها چون جمعیت محدودی داشتند، طبیعتا زودتر از ما واکسن دریافت می کردند و کشور ما با توجه به جمعیت زیاد باید مدت ها صبر می کرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر ادامه داد: در ابتدا همه شرکت ها تولیدات کمی داشتند و به خاطر همین ایران در ابتدا زیاد نمی توانست واکسن وارد کشور کند ولی اکنون این مساله رفع شده، چون تولیدات کشورهای دنیا بسیار افزایش یافته و واردات به کشور نیز زیاده شده است.

وی گفت: مساله دیگری که برای واردات واکسن کرونا در دولت قبلی با آن مواجه بودیم پروسه های اداری طولانی بود که باعث کندی و تعداد کم واردات واکسن می شد ولی طی چند ماه گذشته وبا روی کارآمدن دولت جدید تصمیم گیری های معاون اول رییس جمهور و همچنین ریاست جمهوری که مستقیم نظارت کرده و دستورات لازم را اعمال می کنند، مجموعه این کارها باعث تسریع واردات واکسن کرونا به کشور شده است.

وی ادامه داد: برای واکسینه شدن همه مردم کشور زمان دقیقی نمی توان متصور شد اما اگر به همین سرعت در واردات واکسن اقدام کنیم ۱۴۰ میلیون دز نیاز اصلی کشور می تواند در ۲ تا ۳ماه آینده کامل شود، به شرطی که بیماری و موج جدیدی برای بیماری کرونا در کشور به وجود نیاید.

دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: برای تزریق دز سوم از نظر علمی باید ثابت شود که سطح آنتی بادی در مردم کشور پایین آمده باشد و بعد مسوولان مربوطه تشخیص دهند باید دز سوم انجام شود که مثل بیماری آنفلوآنزا ممکن است سالانه یک دز یادآوری به مردم زده شود.

وی افزود: اگر به یک سطحی مطمئن واکسیناسیون درمانی برسیم دیگر شاهد شیوع گسترده نخواهیم بود و فقط به عنوان بیماری عادی تلقی خواهد شد و به راحتی می توان آن را درمان کرد.

قوسیان مقدم خاطرنشان کرد: هلال احمر در مورد واردات واکسن فایزر هیچ گونه محدودیتی ندارد و اگر امکانات لازم باشد حتما هر واکسن مطمئن را به کشور وارد می کنیم اما در مورد واردات واکسن کرونا خط قرمزهای داریم که این خط قرمزها شامل واردات مطمئن و بدون دردسر دز دوم و دز یادآور برای مردم کشور است.