نفت تا پایان سال خیال عقب نشینی ندارد

نظرسنجی رویترز نشان داد قیمت نفت تا پایان امسال تحت تاثیر محدود شدن عرضه و قیمت بالاتر گاز، نزدیک ۸۰ دلار خواهد ماند.

نظرسنجی رویترز نشان داد قیمت نفت تا پایان امسال تحت تاثیر محدود شدن عرضه و قیمت بالاتر گاز، نزدیک ۸۰ دلار خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی رویترز از ۴۱ تحلیلگر و اقتصاددان پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۱ به ۷۰ دلار و ۸۹ سنت می‌رسد که بالاترین پیش بینی برای قیمت این سال از آوریل ۲۰۱۹ است. با این حال کمتر از قیمت ۱۰۰ دلار است که بعضی از تولیدکنندگان و تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند اما نزدیک به میانگین قیمت ۶۹ دلار و ۵۲ سنت است که نفت از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون داشته است.

پیش بینی می‌شود میانگین قیمت هر بشکه نفت در سه ماهه چهارم امسال به ۸۰ دلار و ۹۲ سنت و در سه ماهه نخست سال آینده به ۷۸ دلار و ۷۴ سنت می رسد.

متئو شروود، اقتصاددان جهانی در واحد اکونومیک اینتلیجنس در این باره گفت: عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمتهای نفت همچنین با کمبود انرژی در اروپا و سوئیچ از گاز طبیعی به مشتقات نفت مرتبط خواهند بود. بااین حال این وضعیت بحرانی ممکن است از اواسط سال ۲۰۲۲ تسهیل شود زیرا آمریکا با تولید نفت بیشتر، واکنش نشان خواهد داد.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا را ۶۸ دلار و ۶۲ سنت پیش بینی کردند که بالاترین پیش بینی برای قیمت سال ۲۰۲۱ از مارس سال ۲۰۱۷ است. میانگین وست تگزاس اینترمدیت در سه ماهه جاری به ۷۸ دلار و شش سنت و در سه ماهه نخست سال آینده به ۷۵ دلار و ۶۸ سنت می رسد.

تحلیلگران برآورد می‌کنند تقاضای جهانی برای سوخت امسال پنج تا شش میلیون بشکه در روز رشد کند.

هر دو شاخص قیمت نفت تحت تاثیر ادامه محدودیت عرضه در سراسر جهان و همزمان شدن آن با بهبود تقاضا به سطح پیش از شیوع پاندمی کووید، در بالاترین رکورد چند سال اخیر معامله می‌شوند. احیای تقاضا افزایش قیمتهای زغال سنگ و گاز طبیعی را هم به دنبال داشته است.

با وجود محدودیتهای عرضه، تحلیلگران درباره این که آیا اوپک پلاس برنامه افزایش تدریجی تولید به میزان ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز را تغییر خواهد کرد، اختلاف نظر دارند. جان پِزی، رییس شرکت استراتاس ادوایزرز اظهار کرد: اوپک پلاس از قیمت حدود ۸۰ دلار راضی است و این گروه وضعیت بازار را رصد کرده و زمانی که ایجاب کند، به عرضه اضافه می‌کند زیرا نمی‌خواهد قیمتها افزایش پیدا کند یا سهم بازارشان را از دست دهند.

بر اساس گزارش رویترز، ظهور واریانتهای بیشتر کووید، توافق هسته‌ای ایران و واکنش بانکهای مرکزی به تورم رو به رشد که تحت تاثیر افزایش قیمتهای انرژی بوده است، عوامل تاثیرگذار مهمی در ماه‌های آینده خواهند بود.