فرصت سه‌ماهه AFC به سرخابی‌های پایتخت

رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر فوتبال گفت: خطری که در مورد مجوز حرفه‌ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود دارد این است که رای نهایی را این بار کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام خواهد کرد.

رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر فوتبال گفت: خطری که در مورد مجوز حرفه‌ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود دارد این است که رای نهایی را این بار کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام خواهد کرد.

سهیل مهدی در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره بحث مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایرانی در آسیا اظهار داشت: در فصل مجوزهای حرفه‌ای جاری که آخرین رای آن هشتم آبان‌ صادر شد، سه باشگاه خوب فولاد خوزستان، فولاد مبارکه سپاهان و گل‌گهر سیرجان قطعا و به طور مستقیم مجوز خود را دریافت کردند. به واسطه ابهامی که در کمیته بدوی به وجود آمد، مدارک باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس دوباره بررسی شد و رای برای این دو باشگاه به طور مشروط صادر و سپس به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شد. حالا این دو باشگاه سه ماه فرصت دارند تا نواقص را برطرف و مدارک را به روز رسانی کنند تا بتوانیم نمایندگان کشورمان را در لیگ قهرمانان‌ آسیا داشته باشیم.

وی در ادامه راجع به نواقص موجود در پرونده استقلال و پرسپولیس افزود: بخشی از موارد به بحث زیرساختی مالی و مستندات مالکیتی برمی‌گردد. جزئیات را به واسطه محرمانه بودن و حفظ حریم دو باشگاه مطرح نخواهم کرد. چند مدرک دیگر هم که جنبه تکمیلی داشت، باید ارائه شود.

مسوول برگزاری مسابقات لیگ برتر در ادامه اضافه کرد: همانطور که در فهرست منتشر شده، مشخص است این مساله برای کشور پیشرویی چون ژاپن هم وجود دارد. از بین ۵۵ باشگاه متقاضی در سطوح مختلف، چهار باشگاه به طور مستقیم مجوز گرفتند، یکی از آنها مردود شد و الباقی معلق هستند. این اتفاق سالهاست که در آسیا رخ می‌دهد اما خطری که وجود دارد این است که رای نهایی را این بار خود کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام خواهد کرد.

مهدی در پایان درباره سهمیه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیای فصل ۲۰۲۲ گفت: ما سال گذشته هم ۲+۲ بودیم اما چون دو نماینده غرب آسیا شرایط حضور را پیدا نکردند به ترتیب این سهمیه از بالاترین رده تقسیم شد. عربستان و قطر با بالاترین سهمیه نتوانستند از آن استفاده کنند و ما سه به اضافه یک شدیم. باتوجه به نتایج نمایندگان، آخرین فرصت ما با ۲+۲ است. همه چیز بستگی به تحقق مجوز حرفه‌ای دارد. ممکن است سیدبندی دوباره دچار تغییر شود.