طلا ریزش کرد

 قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی تحت تاثیر قوی ماندن ارزش دلار، از صعود بازماند.

 قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی تحت تاثیر قوی ماندن ارزش دلار، از صعود بازماند.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۵۸ دلار و ۹۳ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۵۸ دلار و ۷۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۷۶۱ دلار و ۸۰ سنت بسته شد.

دلار آمریکا تحت تاثیر نگرانی‌های تورمی و انتظارات درباره اقدام زودتر از موعد بانک مرکزی آمریکا برای عادی سازی سیاست پولی، نزدیک به بالاترین قیمت یک سال اخیر قرار دارد. دلار قوی‌تر طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر می‌کند.

به گفته استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی SPI، بانکهای مرکزی در وضعیت خطیری گرفته و شاهد اوج گرفتن تورم هستند. از نظر تاریخی تورم به نفع طلاست اما در فضایی که بانکهای مرکزی درصدد آغاز افزایش نرخهای بهره هستند، عامل موثری واقع نمی‌شود. اگر گزارش اشتغال روز جمعه مطلوب باشد و بازده اوراق قرضه به ۱.۶ درصد برسد، تصور می‌کنم طلا تا سطح ۱۷۲۵ دلار معامله شود.

شب گذشته بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا از بالاترین رکورد سه سال اخیر نزول کرد اما همچنان بالای ۱.۵ درصد ماند.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا که روز جمعه از سوی وزارت کار منتشر می‌شود بهبود بازار کار را نشان دهد که باعث خواهد شد بانک مرکزی روند تعدیل تدابیر محرک مالی دوران کرونا را پیش از پایان سال آغاز کند. گزارش اشتغال خصوصی سپتامبر که روز چهارشنبه منتشر شد و آمارمطلوبی داشت، انتظارات برای آغاز تعدیل برنامه گسترده خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرد.

تعدیل تدابیر محرک مالی و نرخهای بهره بالاتر، بازده اوراق قرضه را تقویت کرده و هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۵۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۹۷۹ دلار و ۴۶ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۱.۱ درصد افزایش یافت و ۱۹۱۰ دلار و ۳۸ سنت معامله شد.