سئول: به تلاش برای پیشرفت در مذاکرات وین ادامه می‌دهیم

وزارت خارجه کره جنوبی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی با مذاکره‌کنندگان ارشد کشورهای عضو برجام و ایالات متحده دیدار و گفت‌وگو کرد.

فارس نوشت: وزارت خارجه کره جنوبی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی با مذاکره‌کنندگان ارشد کشورهای عضو برجام و ایالات متحده دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، چوی جونگ کان برای گفت‌وگو با اعضای برجام و ایالات متحده در وین، پایتخت اتریش حضور دارد و سئول ابراز امیدواری کرده است که «احیای برجام» به مسئله رسیدگی به موضوع پیچیده دارایی‌های مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به واسطه تحریم‌های ایالات متحده کمک کند.

بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در ۲ بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است.

بر اساس گزارش یونهاپ، چوی هفته جاری با «راب مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده ارشد هیأت آمریکایی در مذاکرات وین و همچنین «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین ونمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کرده است.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای مطبوعاتی در خصوص دیدار معاون وزیر خارجه کره جنوبی گفت، چوی در دیدار با کشورهای عضو برجام و نماینده آمریکا تصریح کرد که دور فعلی مذاکرات وین به یک «مقطع حساس» رسیده است و خواستار تلاش برای دستیابی به «پیشرفت‌های مثبت» شد.

در این بیانیه آمده است: «چوی بار دیگرتأیید کرد که دولت ما به تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشرفت و پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و در عین حال به صورت فعال هر نقشی که بتواند را در این راستا ایفا می‌کند. ما اراده را ارزیابی کردیم و تصمیم گرفتیم در آینده به ارتباط نزدیک خود ادامه دهیم».

چوی جونگ کان روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه برای دیدار با نمایندگان کشورهای عضو برجام و ایالات متحده عازم وین شد تا در یک دیدار پنج روزه در خصوص روند پیشرفت مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های یکجانبه علیه آمریکا و روشن شدن وضعیت دارایی‌های مسدود شده ایران با نمایندگان آلمان، روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و ایران و معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کند.

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که معاون وزیر خارجه این کشور در دیدار با کشورهای عضو برجام و آمریکا در پایتخت اتریش تصریح کرده که سئول به تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.