رستم قاسمی: کشور را کارگاه‌ ساخت مسکن خواهیم کرد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت برای پیش‌خرید مصالح ساختمانی، گفت: با اجرای نضهت ملی مسکن، کشور را تبدیل به کارگاه ساختمان خواهیم کرد و از این طریق صنایع مختلف فعال و اشتغال در کشور ایجاد می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت برای پیش‌خرید مصالح ساختمانی، گفت: با اجرای نضهت ملی مسکن، کشور را تبدیل به کارگاه ساختمان خواهیم کرد و از این طریق صنایع مختلف فعال و اشتغال در کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در دومین روز از سفر خود به استان سمنان در شورای اداری استان حاضر شد و به تشریح سیاست‌های و برنامه‌های وزارت راه در حوزه مسکن پرداخت.

عضو کابینه دولت سیزدهم در مورد موضوع مسکن نیز در جلسه شورای اداری مسکن استان سمنان، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن برای تمامی متقاضیان واقعی متعهد شده است تا ۴ میلیون مسکن در ۴ سال دولت سیزدهم احداث کند که با تصویب آن در مجلس و ابلاغ قانون توسط رییس جمهوری، کار آغاز شده است. قانون جهش تولید مسکن، مزیت‌های خوبی دارد که به کمک قانون و فرصت‌هایی که در کشور وجود دارد حتما به آن دست خواهیم یافت.

قاسمی با اشاره به اینکه در آغاز اجرای نهضت ملی مسکن، ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی، آغاز خواهد شد، گفت: تصمیم گرفتیم تا ۲ میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم و با این رویکرد، موضوع به استان‌ها ابلاغ و سهم هر استان نسبت به جمعیت تعیین شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در استان‌های کشور و از جمله سمنان، چنانچه اراضی بیشتر تامین شود سهمیه استانی افزایش پیدا می‌کند. وی سهمیه استان سمنان را در اجرای قانون جهش تولید مسکن ۷ هزار واحد برشمرد و گفت: تاکنون حدود ۵ هزار نفر از استان سمنان در سامانه ثمن ثبت‌نام کردند که پیش‌بینی می‌شود این رقم افزایش یابد و به ۱۰ هزار نفر برسد. وزارت راه و شهرسازی از این موضوع (افزایش میزان متقاضیان) استقبال می کند و در صورت تامین اراضی بیشتر، سهمیه افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در کشور،زمین، مواد و مصالح و سازنده به وفور وجود دارد، تاکید کرد: ایران را به کارگاه‌ بزرگ ساخت مسکن تبدیل خواهیم کرد تا به این شیوه تمامی صنایع کشور فعال شوند، با توجه به اینکه ۷۰ درصد قیمت مسکن را عملا صنایع به خود اختصاص داده اند و ۳۰درصد حقوق و دستمزد و حقوق کارگری است، این موضوع برای کشور مهم است. با راه اندازی کارگاه عظیم ساختمانی در کشور هم اشتغال ایجاد و هم صنایع فعال خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه یکی از مولفه‌های مسکن، زمین است، گفت: زمین با اجاره ۹۹ ساله در اختیار مردم قرار می‌گیرد. تسهیلات مسکن نیز تسهیلات مناسبی است. دو روز گذشته شورای پول و اعتبار مصوب کرد تا سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان به بخش مسکن تخصیص یابد. این تسهیلات کاملا مناسب است و بانک‌ها مکلف هستند تا تسهیلات را به متقاضیانی که توسط ادارات کل راه و شهرسازی معرفی می‌شوند، پرداخت کنند.

عضو کابینه دولت سیزدهم اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی در خصوص مواد و مصالح در حال توافق با وزارت صنعت است تا بتواند پولی را که در صندوق ملی مسکن است مواد و مصالح پیش‌خرید کند و با اینکار قیمت مواد و مصالح ثابت بماند تا قیمت تمام شده مسکن تا پایان ساخت افزایش نیابد و مردم با تسهیلاتی که پیش بینی شده است و همچنین آورده اندک بتوانند اینکار را به پایان برسانند و واحدهای مسکونی خود را دریافت کنند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در خصوص مواد و مصالح کمبودی در کشور وجود ندارد، گفت: چنانچه ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور آغاز شود در مورد مواد و مصالح از جمله سیمان با مشکل مواجه نیستیم. همچنین سازنده، کارگر، مهندسی نیز در کشور فراوان است. حمایت های خوبی نیز در قانون پیش‌بینی شده است که دولت به متقاضیان مسکن ارایه می دهد که این حمایت ها شامل تخفیف در صدور پروانه ساختمان، تحفیف در ارایه خدمات مهندسی و کاهش مالیات ساختمانی از ۴۰ میلیون تومان به یک میلیون تومان است.

آغاز ساخت نهضت ملی مسکن در سمنان به ۱۰ هزار واحد می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در استان سمنان زمین کافی برای احداث مسکن وجود دارد، گفت: در سمنان ۳ هزار واحد مسکن نهضت ملی مسکن عملا آغاز به کار می‌کنند. قول گرفتیم تا پایان سال این عدد به ۱۰ هزار واحد در سال برسد. در برخی مناطق مردم خود زمین را می گیرند و گروهی می‌سازند و وزارت راه، نظارت و تسهیلات را ارایه می دهد.

برخی از واحدها نیز به شکل انبوه سازی احداث خواهند شد که مجموعه هایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در اینکار مشارکت دارند. مقرر شد تا همه واحدهای اقدام ملی مسکن به نهضت ملی مسکن منتقل شود تا از مزایای قانون استفاده کند و با شروع این ۱۰ هزار واحد در سطح استان، قطعا هم اشتغال ایجاد می شود و هم مشکل مسکن برای متقاضیان برطرف خواهد شد.

قاسمی ادامه داد: آمادگی داریم برای اساتید دانشگاه و برای کارگران در استان سمنان، زمین برای ساخت مسکن اختصاص بدهیم. از فاقدان مسکن می‌خواهیم که در سامانه ثمن ثبت نام کنند. این اطمینان را به متقاضیان می‌دهیم که واحدهای نهضت مسکن اولا متقاضی محور احداث می شود و مشخص است که در هر شهری چقدر متقاضی وجود دارد. همچنین اراضی کافی برای احداث مسکن با کیفیت وجود دارد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه در استان سمنان شهرهایی برای تامین مسکن وجود دارد چندان به ایجاد شهر جدید نیازی نیست و در این خصوص اقدامی نخواهد شد. زیرا ساخت شهرهای جدید نیازمند هزینه است.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بخشی از صحبت‌های خود به مسکن مهر نیز اشاره کرد و گفت: برخی از واحدهای مسکن مهر استان سمنان تعاونی ساز بودند که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد. برای رفع مشکل مسکن مهر استان سمنان که تعاونی ساز بوده،اعتباراتی برای تکمیل پروژه پیش بینی شد که این بخش باقیمانده مسکن مهر نیز به اتمام می‌رسد. همچنین، برای مقاوم سازی برخی بلوک های مسکن مهر نیز اعتباراتی پیش بینی شده است.

وی همچنین گفت: دولت سیزدهم با مشکلاتی دولت را تحویل گرفته است و بنا نداریم به گذشته فکر کنیم. چند موضوع مهم در دستور کار دولت قرار گرفت یکی مساله کروناست که دراین خصوص طی دو ماه گذشته در خصوص واردکردن واکسن گام های مناسبی برداشته شد. همچنین موضوع معیشت مردم و جلوگیری از گران شدن کالا،دولت ستاد تنظیم بازار را فعال کرده است و هر هفته این جلسه تشکیل می‌شود.