رئیس مجلس باکو در دیدار امیرعبداللهیان: قدردان حمایت‌های ایران از جمهوری‌آذربایجان در جنگ قراباغ هستیم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار رسمی و تبادل نظر با مقامات جمهوری آذربایحان در باکو به سر می برد، عصر امروز (چهارشنبه) با خانم صاحبه غفارووا، رئیس مجلس ملی آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار رسمی و تبادل نظر با مقامات جمهوری آذربایحان در باکو به سر می برد، عصر امروز (چهارشنبه) با خانم صاحبه غفارووا، رئیس مجلس ملی آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

تقویت مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف، از جمله گسترش همکاری های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این دیدار مورد بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان حضور رئیس پارلمان جمهوری آذربایجان در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان را نشان دهنده عمق روابط دوستانه دو کشور عنوان کرد و افزود مشترکات منحصر به فرد میان ایران و جمهوری آذربایجان، سرمایه بزرگی برای دو کشور و بستری برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار روسای جمهور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عشق آباد در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اکو اظهار داشت ملاقات روسای جمهور در عشق آباد صفحه جدیدی را در مناسبات دو کشور همسایه گشوده است و ما به زودی شاهد عملیاتی شدن انتقال گاز ایران به جمهوری آذربایجان در چارچوب توافقنامه سه جانبه سوآپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران خواهیم بود.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر آمادگی دو کشور برای گسترش هرچه سریع تر همکاری ها، از جمله در حوزه های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل، حمایت پارلمان های دو کشور در این زمینه را مهم و ضروری خواند و ابراز امیدواری نمود اسناد مربوط به اصلاح قانون عوارض جاده ای و تعرفه ترجیحی در مجلس ملی جمهوری آذربایجان به منظور تسهیل در گسترش همکاری ها، مورد تصویب قرار گیرد.

رئیس مجلس ملی آذربایجان نیز در این ملاقات اظهار داشت روابط دو کشور دیرینه است و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و سرزمینی دو کشور را به هم پیوند می دهد. ما در جنگ قراباغ شاهد حمایت قاطع دولت و ملت ایران از جمهوری آذربایجان بوده ایم و قدردان آن هستیم.

وی با اشاره به علاقه و آمادگی پارلمان جمهوری آذربایجان برای مساعدت در گسترش هرچه بیشتر مناسبات دو کشور، ضرورت تقویت گروه های دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را یادآور گردید.

رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان ابراز امیدواری کرد دکتر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در آینده ای نزدیک به باکو سفر نماید.