درخواست ایران از شورای امنیت درباره اسرائیل

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه خواهد داد، گفت: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار به پایان اشغال جولان سوریه و توقف فوری تجاوزات خود به سوریه کند.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه خواهد داد، گفت: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار به پایان اشغال جولان سوریه و توقف فوری تجاوزات خود به سوریه کند.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره سوریه اظهار داشت: بیش از یک دهه است که مردم سوریه بطور جدی از درگیری رنج می برند. برای جلوگیری از تداوم مشکلات آنها و خطرات این درگیری برای صلح و امنیت منطقه، باید تلاش ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای این درگیری تأسفبار دو برابر شود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: اقدامات روند آستانه در این زمینه ادامه خواهد یافت و در این راستا نشست کارشناسان ارشد کشورهای ضامن روند آستانه در ۲۱ و ۲۲ دسامبر در نورسلطان برگزار خواهد شد.

ارشادی گفت: ما از تبادل اخیر ۱۰ نفر از سوری های بازداشت شده در نتیجه تلاش های کارگروه آزادی بازداشت شدگان، که توسط روند آستانه تأسیس شده است، استقبال می‌کنیم. ایران به کمک جدی به چنین تلاش هایی ادامه خواهد داد و از همه طرفها می خواهد برای تحقق این تلاش نوع دوستانه همکاری کنند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما امیدواریم رایزنی های جاری آقای پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به برگزاری هر چه زودتر جلسه بعدی کمیته قانون اساسی سوریه کمک کند. این کمیته باید بدون هیچ گونه دخالت یا فشار خارجی یا تعیین هر گونه مهلت ساختگی برای کار آن یا شرایط مشابه دیگر به فعالیتش ادامه دهد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: طبق گزارش دبیرکل درباره اجرای قطعنامه ۲۵۸۵، وضعیت بشردوستانه در سوریه رو به وخامت بوده، نیازها همچنان رو به افزایش است، و «بخش قابل توجهی از زیرساخت ها از بین رفته اند یا در حال فروپاشی اند».

وی تاکید کرد: این وضعیت نشان دهنده نیاز جدی به تشدید فعالیت های بشردوستانه، بویژه از طریق اجرای مؤثر قطعنامه ۲۵۸۵ است که در آن، شورا از همه دولت ها خواسته نسبت به اتخاذ «گامهای عملی برای رسیدگی به نیازهای فوری مردم سوریه» مبادرت کنند و تأکید کرده که چنین تلاش هایی باید شامل حمایت از «طرح های ترمیم سریع» نیز باشد.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: یکی از این گامهای عملی می‌تواند لغو تحریم های یکجانبه علیه سوریه باشد که موجب طولانی شدن رنج مردم آن و تأثیر نامطلوب بر فعالیت سازمان های بین المللی و ملی بشردوستانه در این کشور شده است.

وی اضافه کرد: همانطور که دبیرکل به درستی اعلام کرده است طرح های ترمیم سریع در «جلوگیری از افزایش تعداد افراد نیازمند و همچنین کاهش نیازهای فوری بشردوستانه»، و «بنابراین کاهش وابستگی به کمکهای خارجی» حیاتی است.

ارشادی گفت: ضمن توجه به تلاش های انجام شده در زمینه طرحهای ترمیم سریع، ما معتقدیم اقدامات انجام شده در این زمینه بسیار کمتر از نیازهای جاری بوده و در نتیجه از درخواست دبیرکل مبنی بر گسترش بیشتر این طرح ها به عنوان گامی اساسی برای موفقیت اقدامات بشردوستانه در سوریه حمایت می کنیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: همچنین باید اطمینان حاصل شود که کمک های وارد شده از خارج به سوریه به نیازمندان واقعی می رسد و به دست گروههای تروریستی نمی افتد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما همچنین خواستار افزایش کمک های بشردوستانه به عملیات کمک رسانی از داخل سوریه هستیم و متأسفیم که به رغم همکاری دولت سوریه با سازمان ملل متحد برای ارائه کمک به نیازمندان در ادلب از داخل سوریه، به دلیل عدم همکاری طرف های دیگر، تاکنون فقط دو کاروان کمک رسانی از داخل سوریه به مناطق خارج از کنترل دولت اعزام شده که البته کمکها هنوز هم بین مردم توزیع نشده اند.

ارشادی گفت: ما خواستار تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان سوری بوده و در عین حال نسبت به برخی تلاشها برای دلسرد کردن آنها از بازگشت به خانه و کاشانه خود، از جمله از طریق انتشار اطلاعات نادرست در مورد شرایط فعلی در سوریه، هشدار می دهیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما تمام تجاوزات رژیم اسرائیل علیه سوریه را بشدت محکوم می کنیم و بر حق ذاتی سوریه برای دفاع از خود و پاسخ دادن در زمان و مکانی که خود انتخاب می کند، تأکید می کنیم. شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان دهد و تجاوزات خود به سوریه را فوراً متوقف کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: بعلاوه، ادامه اشغال بخش هایی از خاک سوریه توسط نیروهای خارجی که نقض آشکار حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل محسوب می شوند، باید پایان یابد و همه نیروهای خارجی اشغالگر و ناخوانده باید بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر از آن کشور خارج شوند.

وی گفت: گزارش اخیر رسانه‌های آمریکا در مورد کشته شدن دهها غیرنظامی سوری شامل کشاورزان، کودکان و روستاییان، توسط نیروهای آمریکایی که ما بشدت آن را محکوم می کنیم، خروج فوری این نیروها از سوریه را مورد تأکید قرار می‌دهد.

ارشادی افزود: ما فعالیت های جدایی طلبانه یا ابتکارات نامشروع خودگردانی در سوریه را رد کرده و هرگونه تلاش برای حمایت از آنها را محکوم می‌کنیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: بحران سوریه باید بصورت مسالمت آمیز و طبق اصول حقوق بین الملل، به ویژه احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی دولتها حل و فصل شود.

این دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه خواهد داد.