خطر شیوع سایر بیماری‌ها زیر سایه کرونا

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به شرایط همه گیری کووید، انتظار شیوع بالای عفونت های تنفسی را هم باید داشته باشیم.

ایلنا نوشت: رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به شرایط همه گیری کووید، انتظار شیوع بالای عفونت های تنفسی را هم باید داشته باشیم.

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به بیماری‌های عفونی دیگری که تحت تاثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته اند، گفت: این موضوع در سراسر دنیا اتفاق افتاده است، باتوجه به فشاری که کووید بر سیستم سلامت در سراسر دنیا ایجاد کرده این گونه به نظر می‌رسد که نگرانی هایی از نظر پایش و رسیدگی و شناسایی سایر بیماری هایی که قبلا تحت مراقبت بوده اند، مانند سل، سرخک، ایدز، بیماری های مقاربتی و سایر بیماری ها وجود دارد.

ناجی گفت: فشاری که روی ظرفیت سیستم سلامتی آمده است و اینکه خود مردم نیز به دلیل شرایط کووید مراجعه به مراکز درمانی را برای مدتی مورد غفلت قرار دادند در این موضوع تاثیر گذار بود. این مساله فقط محدود به بیماری های عفونی نیست و بسیاری از بیماری های دیگر همچون بیماری های ریوی و غیره نیز شامل این وضعیت می‌شوند.

او افزود: گزارش هایی هم وجود دارد و در کشور خودمان هم این موضوع را می‌بینیم که پایش مربوط به بیماری های ایدز، سرخک یا بیماری های مقاربتی ممکن است چندان مانند قبل که برنامه هایی برای آنها داشتیم و مورد بررسی قرار می‌گرفت، وجود نداشته باشد و همانطور که می‌دانید شواهدی نیز از شیوع سرخک در بخش هایی از کشور وجود دارد. به طور کلی این برنامه ریزی درتمام دنیا باید صورت بگیرد که ظرفیت ها افزایش پیدا کند و توجهات به سایر بیماری های عفونی بیشتر شود. پایش های مربوط به این بیماران نیز باید پیگیری شود که بعد از به سرانجام رسیدن کووید، با سیلی از بیماری های دیگر مواجه نباشیم.

ناجی بااشاره به مهم ترین بیماری های عفونی به غیر از کرونا، گفت: بیماری سل بسیار مهم است و همیشه در کشور ما به صورت آندمیک وجود دارد، همینطور ایدز و بیماری هایی که تقریبا می‌شود گفت در کشور ریشه کن کرده ایم، مانند سرخک، از دیگر بیماری های عفونی مهم به جز کووید هستند. سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا هم همین وضعیت را دارند. باید به سمت افزایش ظرفیت سیستم درمانی برویم و توجه‌مان به این بیماری ها را نیز بیشتر کنیم که مورد غفلت واقع نشوند و برای این بیماران فراخوان بدهیم و سرویس‌های مناسب را به آنها ارائه کنیم.

او در ارتباط با میزان شیوع سرخک در کشور گفت: بیماری سرخک با توجه به واکسیناسیون و مراقبت‌ها در شناسایی این بیماری به خوبی کنترل شده بود. اما همانطور که می‌دانید گزارشاتی از سرخک در استان های جنوب شرقی کشور شده و الان وزارت بهداشت برنامه ریزی مورد نظر را در مناطق پرخطر انجام داده که بشود آن را کنترل کرد.

ناجی با اشاره به هشدار سازمان جهانی بهداشت درارتباط با شواهدی از شیوع گسترده آنفولانزای طیور گفت: به طور کلی ما در همه سال‌ها نگران آنفولانزا هستیم، از جمله برای آنفولانزای دام و طیور نیز این مساله وجود دارد که برخی از گونه های آن قابلیت انتقال به انسان را دارند.

او افزود: برهمین اساس در سازمان جهانی بهداشت یک سیستم پایش برای گونه های آنفولانزای طیور و پرندگان وجود دارد که موارد ابتلا به این گونه ها مورد بررسی قرار گرفته و ردیابی می‌شود. انتقال این گونه ها به انسان به غیر از اهمیتی که در حیطه دامپزشکی دارند و خسارت های اقتصادی زیادی ممکن است به وجود بیاورند، برای انسان نیز می‌توانند خطر آفرین باشند.

ناجی گفت: با توجه به ذهنیتی که داریم که تغییرات در گونه های این ویروس ممکن است موجب بروز شیوع بیشتر آنها شود و با توجه به خصوصیات بیماری‌زایی بالایی که این ویروس دارند دارد، همیشه منتظر شیوع آن هستیم و این بیماری مورد پایش قرار می‌گیرد. ما منتظر پاندمی آنفولانزا هم هستیم. با توجه به شرایط همه گیری کووید، مراقبت‌های درمانی و بهداشت و ماسک زدن‌ها، به سمتی می‌رویم که با توجه به حجم واکسیناسیون و آزادسازی جوامع، انتظار شیوع بالای عفونت های تنفسی را باید داشته باشیم.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: به هرصورت مردم در این چندمدت به این دلایل ایمنی‌شان نسبت به عفونت‌های تنفسی پایین آمده است و باید منتظر شیوع آنفولانزا از نوع انسانی و همینطور طیور باشیم. باتوجه به ارتباط گونه‌های طیور و انسان ها و تغییراتی که ممکن است در این ویروس‌ها ایجاد شود که امکان انتقال آن به انسان را افزایش دهد و ابتلاهای زیادی را ایجاد کند، احتمال شیوع این گونه همیشه وجود دارد.