حدود ۹۰ درصد بستری‌های بالای ۶۰ سال در پیک پنجم کرونا واکسن نزده بودند

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت، ۸۶ درصد بستری‌های بالای ۶۰ سال در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند و این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ایرنا نوشت: رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت، ۸۶ درصد بستری‌های بالای ۶۰ سال در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند و این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

جعفر صادق تبریزی با بیان اینکه ۶ راهبرد اساسی در برابر کرونا داشتیم که راهبرد نخست واکسیناسیون کووید ۱۹ مطابق با سند ملی بود، تصریح کرد: هدف اصلی ما در واکسیناسیون کاهش تلفات و هدف نهایی‌مان قطع گردش ویروس و پایان همه گیری است. خیز پنجم کرونا از ابتدای تیر ماه آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهر ماه عبور این خبر مرگبار از کشور را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه برای اجرای واکسیناسیون در چهار بخش روستا، عشایر و شهرهای با جمعیت کمتر و بیشتر از ۲۰ هزار نفر برنامه ریزی اختصاصی کردیم، عنوان کرد: برای آنکه مردم در دریافت خدمات روزانه در واحدهای ارائه خدمات بهداشتی با مشکل مواجه نشوند، پایگاه های تجمیعی طراحی شدند؛ پایگاه هایی که حداقل باید ۴ ایستگاه داشته باشند.

تبریزی تصریح کرد: اکنون ۱۳۷۶ پایگاه در کشور و ۲۸۷ پایگاه تجمیعی در استان تهران داریم که در این پایگاه ها، ۷۱۴۹ ایستگاه در کشور و ۱۱۵۱ ایستگاه در تهران وجود دارد. اگر روند راه اندازی پایگاه ها را از فروردین تا مهرماه بررسی کنیم، سیر افزایشی متناسب با میزان تامین واکسن را مشاهده خواهیم کرد؛ در کل به طور متوسط هر پایگاه تجمیعی ۵.۲ ایستگاه داشته و درحال خدمت رسانی است.

روند واکسیناسیون در کشور

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درخصوص روند واکسیناسیون در کشور توضیح داد: در فروردین ماه ۴۷۰ هزار دُز و در شهریور ، ۲۴ میلیون و ۴۸۹ هزار دُز واکسن تزریق شده است؛ براساس اطلاعات ثبت شده، آمار تزریق تا ۱۹ مهر ماه بیش از ۱۸ میلیون دُز است.

وی افزود: اگر میزان تزریق انجام شده را براساس تعداد ایستگاه های اعلام شده بررسی کنیم، در فروردین ماه در هر ایستگاه ۶۱۶ واکسن تزریق شده که به تدریج افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال در شهریور ماه ۴۵۸۳ واکسن تزریق شده است.

تبریزی با بیان اینکه در شهریور ماه ۱۵۳ تزریق روزانه در هر ایستگاه ثبت شده که متناسب با تعداد ایستگاه، پایگاه و واکسنی که در اختیار داشتیم این آمار افزایش پیدا کرده، گفت: همه سازمان ها از جمله بسیج، نیروهای مسلح، شهرداری، تربیت بدنی، هلال احمر و … در  راه اندازی این پایگاه ها به ما کمک کردند و امروز به لحاظ زیر ساخت های واکسیناسیون در وضعیت مطلوبی هستیم.

کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن در روزهای تعطیل و جمعه ها

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه تا کنون ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند، عنوان کرد: مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ دُز رسید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم آمار واکسن های تزریق شده را در جمعیت هدف ۶۱ میلیون نفری محاسبه کنیم می توان گفت که اکنون شاهد پوشش ۷۵ درصدی نوبت اول و ۳۳ درصدی واکسیناسیون کامل (دریافت هر دو نوبت) هستیم.

به گفته تبریزی، درحال حاضر بیش از ۵۰ درصد تزریق ها برای نوبت دومی ها بوده زیرا در یک ماه گذشته بیشتر افراد دُز اول را دریافت کرده بودند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: علی رغم اینکه نوبت دهی انجام و پیامک هم ارسال می شود اما مراجعه مردم در روزهای تعطیل و جمعه ها کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه براساس سند ملی واکسیناسیون، پوشش ما در فاز اول که عمدتا گروه های پزشکی، بهداشتی و جانبازان عزیز بودند  به ۹۶ درصد رسید، گفت: در فاز دوم که مربوط به جمعیت سالمندان بالای ۶۰ سال بود و ۸ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر را شامل می شد پوشش دُز اول حدود ۹۲ درصد و دو دُز ۸۳ درصد ثبت شده است.

میزان پوشش تزریق دز نوبت دوم به بالای ۶۰درصد خواهد رسید

تبریزی با بیان اینکه ۸۶ درصد بستری های بالای ۶۰ سال ما در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند، اظهار کرد: این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: در فاز چهارم که به گروه سنی ۱۸ تا ۵۹ سال (۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر) مربوط می شود، ۳۳ میلیون و ۷۷۶ هزار نفر دز اول واکسن را دریافت کرده اند.

وی عنوان کرد: اگر به دنبال وقوع یک اتفاق خوب در حوزه واکسن هستیم باید از طریق اصناف، ادارات و کارخانجات اقدام کنیم. این جمعیت؛ جمعیت فعال ما هستند که تسهیلات را برای آنها باید بیشتر کنیم چراکه اگر این جمعیت را پوشش دهیم به عمده هدف خود دست پیدا خواهیم کرد.

تبریزی با بیان اینکه از اول این هفته تا یک ماه به احتمال قوی میزان پوشش تزریق دز نوبت دوم به بالای ۶۰ درصد خواهد رسید که اتفاق بسیار خوبی است، تصریح کرد: همین امر به ما کمک می کند به ایمنی جمعی نزدیک تر شویم.

۵۱ درصد جمعیت ۱۲ تا ۱۷ سال واکسینه شده اند

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درخصوص واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال که هفت میلیون و ۱۱۸ هزار نفر را شامل می شود، بیان کرد:  اگر از این تعداد، ۷ میلیون را دانش آموز در نظر بگیریم، ۳ میلیون و ۶۳۳ هزار نفر تا دیروز واکسینه شده اند که ۵۱ درصد جمعیت را تشکیل می دهند.