توضیح بلینکن از نتایج گفتگوی پنج ساعته با همتای چینی

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مذاکرات نادر با وزیر امور خارجه چین در اندونزی "سازنده" بود اما در این نشست نسبت به مسائلی از جمله تایوان نیز هشدارهای لازم داده شد.

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مذاکرات نادر با وزیر امور خارجه چین در اندونزی “سازنده” بود اما در این نشست نسبت به مسائلی از جمله تایوان نیز هشدارهای لازم داده شد.

به گزارش عرب نیوز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات غیرمعمول پنج ساعته‌اش با وانگ یی، همتای چینی‌اش در بالی گفت: علی‌رغم مشکلات و اختلافات در روابطمان، می‌توانم با اطمینان بگویم که هیات‌های هر دو طرف معتقدند که این مذاکرات مفید، بی‌پرده و سازنده بود.

وی افزود: اما در این نشست نسبت به مسائلی چون تایوان، هنگ‌کنگ، حقوق بشر و اوکراین نیز هشدارهای لازم را دادم. من نگرانی عمیق آمریکا را نسبت به لفاظی‌های تحریک‌آمیز پکن، اقداماتش در رابطه با تایوان و اهمیت حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان ابلاغ کردم.

بلینکن همچنین از چین خواست تا از روسیه فاصله بگیرد.

وی گفت: به وانگ یی گفتم که اکنون زمانی است که همه ما باید به پا خیزیم و حمله روسیه به اوکراین را محکوم کنیم و از روسیه بخواهیم تا علاوه بر مسائل دیگر، اجازه دسترسی به مواد غذایی مسدود شده در اوکراین رابدهد.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: به دنبال مواجه با انتقادات شدید در نشست گروه ۲۰، هیچ نشانه‌ای از اینکه مسکو تمایل به همکاری و مشارکت داشته باشد، وجود ندارد.