تلفن هایی که جیب شما را می زند! / شماره های خارجی و ناشناس چطور هزینه های زیادی برای مشترکان دارند؟

چند سالی می‌شود که موضوع تماس شماره‌های خارجی و ناشناس، به ویژه با پیش‌شماره کشورهای کوچک آفریقایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خراسان نوشت: چند سالی می‌شود که موضوع تماس شماره‌های خارجی و ناشناس، به ویژه با پیش‌شماره کشورهای کوچک آفریقایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به تازگی نیز تعداد این تماس‌ها افزایش یافته و گزارش ها حاکی از نگرانی مشترکان تلفن همراه از این موضوع است. این روش و شیوه‌های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی یا همان کلاهبرداری از مشترکان اپراتورهای سایر کشورها با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد. جدای این شماره‌های خارجی، شماره‌های هوشمند یا به‌اصطلاح  IN هم که مدت‌هاست در کشور راه‌اندازی شـده و در صورت تماس ،دقیقه‌ای مبلغ قبض تلفن را بالا می‌برند ، باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران تلفن های ثابت یا همراه در کشور شده است. امروز در باره چگونگی جذب و خالی کردن جیب شما توسط این شماره ها مطالبی نوشته ایم که می تواند در کاهش هزینه های مخابراتی به شما کمک کند.

 

نگران تماس از دست رفته خارجی نباشید

۱- هرچند همان طور که پیش از این نوشتیم ، موضوع تماس های هزینه دار چند سال است که مطرح شده اما به تازگی دوباره افراد زیادی در کشورمان با تماس‌های تلفنی از شماره‌های خارجی با پیش شماره‌هایی نظیر۶۷۸ +، ۹۶۰+  و… که متعلق به کشورهایی مانند وانواتو، مالدیو، ماداگاسکار و … هستند مواجه شده‌اند. مجموع این روش و روش‌های مشابه که به قصد کسب درآمد غیرقانونی از مشترکان اپراتورهای مختلف با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد، معمولا با عنوان «تقلب مخابراتی» شناخته می‌شود. این اتفاق اصولا از طریق روبات‌های تماس گیرنده‌ خودکار و به صورت نرم افزاری رخ می دهد. آن ها از طریق روبات ها با تعداد زیادی از شماره‌هایی که به طور تصادفی ذخیره شده اند، یک یا دو تماس کوتاه برقرار ‌می‌کنند و فرد وقتی این تماس‌های از دست رفته را می‌بیند به‌ احتمال زیاد از سر کنجکاوی با آن‌ها تماس می‌گیرد و همین جاست که مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

۲- در بهترین حالت کلاهبرداران خارجی با اپراتورها قراردادی نوشته اند که با افزایش سهم و درآمد اپراتورهای خارجی از تماس های بین المللی درصدی را به خود اختصاص دهند. به طور مثال تماس با کشورهای خارجی به ویژه آفریقا، هزینه نسبتا زیادی دارد و به ازای هر یک دقیقه تماس، بیش از ۱۰ هزار تومان از اعتبار فرد کاسته می‌شود و این اعتبارهای از دست رفته، به جیب اپراتورهای خارجی می رود که با آن تماس برقرار کردید و این اپراتورها بخشی از این درآمد را به این کلاهبرداران خارجی می دهند.

۳-  اما حالت دیگری هم وجود دارد که کلاهبرداران خارجی شما را برای تماس با شماره های ویژه  (Premium) وسوسه می کنند و در این حالت برقراری تماس با این شماره‌ها، برای شما هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت و هرچه طول مکالمه بیشتر شود، هزینه نیز افزایش می‌یابد. البته این هزینه،  اضافه بر هزینه تماس بین‌المللی است که یا از شارژ اعتبار شما کم می کند  یا آخر ماه شما با یک قبض با مبلغ نجومی مواجه می شوید.

۴-  از آن جایی که هرچه زمان تماس شما طولانی تر باشد ، درآمد این کلاهبرداران بیشتر است، آن ها سعی می کنند با صحبت کردن درباره موضوعاتی مانند برنده شدن لاتاری، برنده شدن جایزه‌ هنگفت دلاری و موارد مشابه، طول مکالمه را افزایش دهند تا درآمد بیشتری از این طریق نصیب‌شان شود. البته برخی از شماره‌ها اپراتور انسانی ندارند و پس از تماس یک پیام ضبط شده برای شما پخش می‌شود. نکته عجیب تر این که برخلاف گذشته در فضای مجازی برخی مدعی شده اند که در روزهای اخیر برخی از شماره‌ها پیام‌های ضبط شده به زبان فارسی ماشینی (که توسط نرم‌افزار خوانده می‌شود) پخش می‌کنند و احتمال دارد بر اساس شماره‌ مخاطبان در کشورهای مختلف زبان پیام تغییر کند که این موضوع شانس فریب خوردن کاربران را افزایش می‌دهد.

 

مراقب شماره های هوشمند داخلی هم باشید

۱-   شماره‌های هوشمند یا به‌اصطلاح IN مدت‌هاست در کشور راه‌اندازی شده‌اند؛ شماره‌هایی با پیش‌شماره‌ مثل ۹۰۹ و ۷۰۷۰ که در صورت تماس ، دقیقه‌ای مبلغ قبض تلفن را بالا می‌برند و ممکن است در آخر ماه با دیدن قبض موبایل یا تلفن ثابت خانه یا محل کار شما را حسابی شوکه کنند.

۲-  این شماره ها که پیش از این به عنوان شماره های قصه گو، بازی بچه ها و … بسیار دررسانه های مختلف تبلیغ می شد، حالا به مشاوره های حقوقی، روان شناسی، املاک و … هم رسیده و مشاوران به ازای هر دقیقه مبلغی را از اپراتورها می گیرند و اپراتورها هم آن را روی قبض مشترک تماس گیرنده اعمال می کنند. این مبلغ بر اساس نوع خدمتی که ارائه می شود می تواند متفاوت باشد اما در ابتدای مکالمه اپراتور اعلام می‌کند که به ازای هر دقیقه چه مبلغی به‌حساب صاحب شماره منظور می‌شود.

۳- بعضی از مشاوران املاک، در تبلیغات خود یک شماره موبایل اعلام می‌کنند و سپس با این عنوان که برای اطلاعات بیشتر با فلان شماره تماس بگیرید، مردم را به سمت شماره‌های IN هدایت می‌کنند. نکته دیگری که در باره این نوع شماره‌ها مشاهده شده، این است که مشاوران این شرکت‌ها عموما با روش‌های مختلف تلاش می‌کنند گفت‌وگو طولانی‌تر شود و پول بیشتری از این راه به جیب بزنند. در برخی موارد یک تماس با این مشاوران حتی بدون رسیدن به نتیجه آن ها را صاحب ۱۵۰ تا ۲۰۰هزار تومان می‌کند.

۴-  علاوه بر این، همشهری در گزارشی نوشته: با شروع سال تحصیلی دانش‌آموزان یا والدین آن ها برای استفاده از اپلیکیشن «شاد» آموزش و پرورش بار دیگر از موتورهای جست‌وجو استفاده می‌کنند. اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که با جست‌وجوی عبارت «شاد، ویندوز» در گوگل، به‌جای سایت shad.ir با بعضی از سایت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که شما را تشویق به مشاوره و تماس با شماره‌های هوشمند برای دانلود اپلیکیشن شاد می‌کنند؛ بدون این که توضیح دهند تماس با این شماره برای فرد هزینه دارد.

چند توصیه به مردم

۱-  تا جایی که ممکن است با شماره های خارجی ناشناس که به اصطلاح تک زنگ می زنند تماس نگیرید و اگر آشنایان شما برای سفر اربعین به کشور عراق رفته اند، کد کشور عراق ( ۹۶۴+) را به خاطر بسپارید و تماس‌های دیگر را با تماس اطرافیان خود با شماره عراق اشتباه نگیرید. فراموش نکنید پیش شماره عراق ۹۶۴+ است و با پیش شماره مالدیو که ۹۶۰ + است، بسیار شباهت دارد.

۲-  این موضوع را فراموش نکنید که تماس با شماره هایی با پیش شماره ۹۰۹ و ۷۰۷۰ در داخل کشور چه با تلفن همراه باشد چه تلفن ثابت به جز هزینه مکالمه هزینه دیگری هم دارد که   می تواند از دقیقه ای ۵ هزار تومان شروع شود و تا ۹ هزار تومان هم برسد. پس قبل از تماس با این پیش شماره ها از هزینه ای که به شما تحمیل می شود، مطلع شوید.

۳-  برای آن که در آخر ماه با قبض های نجومی روبه رو نشوید بهترین کار اول احتیاط در تماس و اطلاع رسانی به دیگر اعضای خانواده است. پیش شماره‌های خطوط هوشمند متمایز هستند با این حال در صورتی که از طریق این شماره ها از شما کلاهبرداری شد می توانید با شماره ۱۹۵ موضوع را پیگیری کنید.

توصیه ای به مسئولان مخابرات

۱- در سال ۹۷، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات سابق در برنامه تلویزیونی گفت که به دنبال راهکار برای اتمام کلاهبرداری از طریق شماره های خارجی هستیم اما به نظر می رسد هنوز به نتیجه نرسیده و باید مسئولان این موضوع مهم را پیگیری کنند.

۲-  با شرکت‌هایی که صلاحیت استفاده از این شماره ها را ندارند و از این سرویس برای کسب درآمد نامشروع استفاده می کنند برخورد شود.

۳- درصورتی که پولی به ناحق گرفته شده، با مقررات‌گذاری و نظارت رگولاتوری، می‌تواند به مردم بازگردانده شود. همچنین اگر با کسانی که با تبلیغات گمراه‌کننده، مردم را به سمت این شماره‌ها هدایت می‌کنند، برخورد مضاعف قضایی شود، این فضا می‌تواند مدیریت و سامان‌دهی شود.