بیانیه روسیه درباره جنگ هسته‌ای

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت، بیانیه مشترک پنج قدرت هسته‌ای برای جلوگیری از یک جنگ هسته‌ای و امتناع از رقابت تسلیحاتی، ابتکارعمل روسیه بود.

ایسنا نوشت:سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت، بیانیه مشترک پنج قدرت هسته‌ای برای جلوگیری از یک جنگ هسته‌ای و امتناع از رقابت تسلیحاتی، ابتکارعمل روسیه بود.

به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه دوشنبه گفت: این سند با ابتکارعمل ما تنظیم شد و نمایندگان روسیه در آن مشارکت فعالی داشتند. انتشار آن قرار بود با دهمین کنفرانس بررسی طرف‌های پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای همزمان شود. قرار بود چهارم ژانویه در نیویورک طرح شود اما به علت وخامت شرایط اپیدمیولوژیک در ایالات متحده به تعویق افتاد. با این حال، با توجه به اهمیت و کفایت این بیانیه مشترک، قدرت‌های هسته‌ای تصمیم گرفتند که انتشار آن به تعویق نیفتد.

پیش از آن کرملین یک بیانیه مشترک از رهبران پنج کشور مجهز به تسلیحات هسته‌ای برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای و جلوگیری از رقابت تسلیحاتی منتشر کرد.

به گفته زاخارووا، وزارت خارجه روسیه از این توافق استقبال کرد. او تاکید کرد که مسکو عمیقا باور دارد که هیچ پیروزی در یک جنگ هسته‌ای وجود ندارد و هرگز نباید چنین جنگی به راه بیفتد. او افزود: ما به طور مداوم ایده تایید این اصل از سوی پنج کشور هسته‌ای را ترویج کرده‌ایم. این بیانیه تکمیل‌کننده و گسترش بیانیه‌های دوجانبه‌ای است که قبلا در عالی‌ترین سطوح میان آمریکا و چین تایید شده بود.

این دیپلمات روس گفت: این بیانیه تاکیدی بر اهمیت این ایده ماست که هر جنگی، چه هسته‌ای یا متعارف، میان کشورهای هسته‌ای غیر قابل قبول است. این همچنین تایید دوباره تعهدات پیشین این کشورهاست که تسلیحات هسته‌ای آنها علیه یکدیگر یا هر کشور ثالثی مورد استفاده قرار نگیرد. همچنین این بیانیه بر اصل گفت‌وگوی پنج کشور بر پایه احترام متقابل و به رسمیت شناختن منافع امنیتی و نگرانی‌های یکدیگر تاکید دارد.

زاخارووا تاکید کرد: ما انتظار داریم که در بحبوحه محیط امنیتی چالش‌برانگیز بین‌المللی کنونی، تایید چنین بیانیه سیاسی‌ای به دست رهبران قدرت‌های هسته‌ای به کاهش تنش‌های بین‌المللی، محدودسازی رقابت تسلیحاتی، اعتمادسازی و شکل‌دهی بنیان برای کنترل آتی تسلیحات تهاجمی و تدافعی و همچنین تدابیر کاهش خطر کمک کند.