برای کاهش خاموشی‌ها در فصل زمستان چه باید کرد؟

 سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آمار و ارقام بر روی کاغذ نشانگر ناترازی بین تولید و مصرف گاز در کشور است و قاعدتا تبدیل به خاموشی نیز خواهد شد اما هرچه بیشتر بتوانیم با سوخت مایع و همراهی مردم این ناترازی را جبران کنیم خاموشی ها نیز کم تر خواهد بود.

ایسنا نوشت: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آمار و ارقام بر روی کاغذ نشانگر ناترازی بین تولید و مصرف گاز در کشور است و قاعدتا تبدیل به خاموشی نیز خواهد شد اما هرچه بیشتر بتوانیم با سوخت مایع و همراهی مردم این ناترازی را جبران کنیم خاموشی ها نیز کم تر خواهد بود.

مصطفی نخعی درباره آخرین وضعیت تامین سوخت زمستانه نیروگاه های کشور، بیان کرد: با توجه به روند روبه رشد مصرف سوخت، ما در شرایطی هستیم که با ناترازی تولید و مصرف گاز در کشور به خصوص در فصل سرما مواجه هستیم. این ناترازی در سال گذشته سبب شد که در ایامی از فصل سرما به دلیل نرسیدن گاز به نیروگاه ها و پایین بودن ذخیره سوخت مایع خاموشی هایی را داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش هایی هم در بحث تولید گاز و هم در بحث جبران کمبود گاز با سوخت مایع صورت گرفته است، اظهار کرد: از زمانی که مهندس اوجی مسئولیت وزارت نفت را بر عهده گرفتند کمیسیون انرژی جلسات مستمری در این خصوص تشکیل داده است و الحمدلله کار بهتر مدیریت شده، حتی در مقطعی مجبور شدیم که صادرات فراورده های نفتی را کاهش داده تا بتوانیم ذخایر استراتژیک سوخت مایع را در داخل کشور تقویت کنیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس آخرین گزارشی که از وضعیت ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها داریم، وضعیت امیدوار کننده است. ما امیدواریم با تلاشی که صورت گرفته و اقدامات کوتاه مدتی که در حوزه تولید گاز می توان انجام داد و دوستان در حال تلاش هستند، امسال شرایط بهتری را در فصل سرما نسبت به سال قبل داشته باشیم.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس در ادامه تاکید کرد: در شرایطی که افزایش تولیدی نداریم، پیش بینی می شود که مصرف گاز نسبت به سال گذشته ۸ تا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد. بنابراین ناترازی بین تولید و مصرف همچنان پابرجاست و حتی افزایش نیز داشته است. لذا همکاری و همراهی مردم در مصرف نیز لازم است.

وی گفت: تولید یک پروسه زمانبر است و نیاز به اقدامات بلند مدت و میان مدت دارد. نمی توان در مدت کوتاه در حوزه تولید اقدام قابل توجهی انجام داد اما در بحث مصرف با همکاری مردم و دستگاه ها می شود اقدامات کوتاه مدتی انجام داد که این ناترازی را جبران کنیم.

نخعی افزود: بر روی کاغذ ما شاهد ناترازی بین تولید و مصرف هستیم و قاعدتا تبدیل به خاموشی نیز خواهد شد، اما این ناترازی بین تولید و مصرف گاز را هرچه بیشتر بتوانیم با سوخت مایع تامین کنیم خاموشی ها نیز کمتر خواهد شد. مردم نیز هرچه بیشتر همراهی کنند خاموشی ها نیز کاهش می یابد. بنابراین میزان خاموشی ها به همراهی مردم در کاهش مصرف و نحوه جبران ناترازی توسط سوخت مایع بستگی دارد. پیش بینی ما این است که نسبت به سال قبل شرایط بهتر خواهد بود.