بایدن به پوتین: آماده تمام سناریوها هستیم

کاخ سفید در بیانیه‌ای عنوان کرد که رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با رئیس جمهور روسیه گفت که واشنگتن آماده تمام سناریوها مقابل مسکو است.

فارس نوشت: کاخ سفید در بیانیه‌ای عنوان کرد که رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با رئیس جمهور روسیه گفت که واشنگتن آماده تمام سناریوها مقابل مسکو است.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای درباره گفت‌وگوی تلفنی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پرداخت.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، «رئیس جمهور بایدن شفاف اعلام کرد در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند،‌ آمریکا به همراه متحدان و شرکا قاطعانه پاسخ خواهند داد و هزینه سریع و شدیدی به روسیه تحمیل خواهد کرد».

در این بیانیه آمده است: «رئیس جمهور بایدن تکرار کرد که حمله روسیه به اوکراین باعث ایجاد رنج گسترده بشری و تنزل جایگاه روسیه خواهد شد».

کاخ سفید در ادامه بیانیه خود افزود: «رئیس جمهور بایدن شفاف به رئیس جمهور پوتین گفت در حالی که آمریکا برای تعامل در زمینه دیپلماسی آماده است، طی همکاری کامل با متحدان و شرکا، آماده دیگر سناریوها نیز می‌باشد».

بر اساس گزارش‌ها، تماس تلفنی پوتین و بایدن یک ساعت به طول انجامیده است.

ساعتی پیش نیز کاخ الیزه فرانسه خبر داد که تماس تلفنی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درباره بحران اوکراین بیش از یک ساعت و ۴۰ دقیقه به طول انجامید.

الیزه اضافه کرد: «ماکرون و پوتین درباره راه‌های اجرای توافق مینسک به گفت‌وگو پرداختند و رئیس جمهور فرانسه تاکید کرده است که گفت‌وگوی جدی با تشدید تنش‌ها همخوانی ندارد».

ماکرون در این تماس تلفنی با انتقال نگرانی کشورهای اروپایی از پیامدهای تشدید تنش‌ها در اوکراین، بر حفظ ارتباط با رئیس جمهور روسیه توافق کرد.

با وجود آنکه روسیه بارها اطمینان خاطر داده که قصد حمله به اوکراین را ندارد، آمریکا و کشورهای اروپایی آمادگی‌های نظامی خودشان را برای آنچه به گفته آنها مقابله با تحرکات نظامی احتمالی مسکو است افزایش داده‌اند. برخی از این کشورها به همین بهانه به اوکراین نیرو و تجهیزات نظامی ارسال کرده‌اند.