ایران حاصلخیزترین کشور فوتسال است

مسلم اولاد قباد فوتسالیست خوش تکنیک تیم ملی معتقد است دوران موفقیت فوتسال به پایان نرسیده و این تیم دوباره خواهد درخشید.

مسلم اولاد قباد ستاره بی چون و چرای ایران در جام‌جهانی فوتسال بود. تیم ملی حذف شد اما بازی‌های زیبای او در ذهن ماند. تکنیک اولاد قباد فوق العاده است. مدافعان به سختی می‌توانند او را مهار کنند. بعد از درخشش در جام جهانی همه به تعریف از این بازیکن پرداختند و اعتقاد داشتند باید لژیونر شود. مسلم اما فعلا قصد دارد در ایران بماند. او در گفت و گو با جام جم درباره خودش، تیم ملی و همینطور آینده اش حرف‌هایی زد.

اولاد قباد درباره نحوه ورودش به فوتسال اینگونه توصیف کرد: من در مسابقات دانش آموزی با تیم لرستان شرکت کردم. توانستیم قهرمان کشور شویم. در آنجا استاد حسین شمس که ناظر مسابقات بودند، از سبک بازی من خوششان آمد. به نظر خودم آن رقابت‌ها سکوی پرتاب من شد. در ادامه قهرمان مسابقات دانش آموزی جهان در ترکیه شدیم. درباره بخش دوم سوالتان هم فکر می‌کنم در ذات من باشد و فقط به مرور زمان آن را کامل تر کرده‌ام.

او درباره اینکه کدام بازیکن در این مسیر الگویش بوده گفت: در فوتسال خارجی الگویی نداشتم ولی در داخل، آقا وحید شمسایی اسطوره و الگوی همیشگی‌ام بوده و هست. خیلی از فوتبالیست‌ها ایشان را الگوی خودشان می‌دانند. در فوتبال اما عاشق لیونل مسی و تکنیکش هستم.
وی ادامه داد: به نظر من تکنیک باید در خون بازیکن باشد. با تمرین زیاد هم نمی‌توانی از یک دریبل زن صفر، تبدیل به یک دریبل زن صد شوی. شما علی کریمی را نگاه کنید. مسی و رونالدو را نگاه کنید. اینها ذاتی بوده و هست.

او درباره فوتسال بازی کردن در ایام مدرسه و علاقه اش به این ورزش در آن زمان گفت: باور کنید در مدرسه اصلا با هم سن و سال‌های خودم بازی نمی‌کردم. همیشه دوست داشتم با بزرگترها بازی کنم و آنها را شکست بدهم. از قضا، خیلی وقت‌ها شکست‌شان می‌دادم!(خنده)

ستاره تیم ملی فوتسال در بخش دیگر از سخنانش درباره دعوتش به تیم ملی گفت: من از اولین سالی که در لیگ برتر فوتسال بازی کردم، پتانسیل دعوت شدن به تیم ملی را در خودم می‌دیدم. احساس می‌کردم به راحتی می‌توانم به تیم ملی کمک کنم ولی متاسفانه به نسلی خوردم که همه‌شان ستاره و اسطوره بودند. الان ۲۴ ساله هستم و در ۲۰ سالگی برای اولین بار به تیم ملی دعوت شدم.
وی در ادامه از هدف رفتن به اروپا سخن گفت و افزود: رفتن به اروپا می‌تواند برای من چالش جدیدی باشد. با چند مربی و با چند تفکر دیگر کار می‌کنی. مطمئنا این به شما کمک می‌کند تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید و کامل تر شوید. با رفتن به اروپا بازیکنان به روزتر خواهند شد. آنجا بهترین امکانات وجود دارد و از سویی همه چیز حرفه‌ای است.

او درباره اینکه بعضی بازیکنان فوتسال وسوسه می شوند که به فوتبال بروند و آیا این امر برایش پیش آمده اظهار کرد: واقعیتش را بگویم نه. من از ابتدا عاشق فوتسال بودم. خیلی‌ها به من پیشنهاد دادند که به سمت فوتبال بروم. بعضی از دوستان فوتبالیستم و بعضی از نزدیکانم گفتند به خاطر دستمزدها وارد فوتبال شوم ولی انتخابم از ابتدا فوتسال بود.
اولاد قباد درباره قیاس قراردادهای فوتسال و فوتبال تشریح کرد: این مورد اصلا قابل قیاس نیست. قراردادهای فوتبال خیلی بالاتر است. اگر صداوسیما کمک کند و بیشتر به فوتسال بپردازد، اسپانسرهای بیشتری سمت فوتسال می‌آیند و در آن صورت قراردادهای لیگ ما هم بالاتر می‌رود.

بازیکن تیم ملی فوتسال درباره انتقادات وارده به ناظم الشریعه افزود: من انتقادات به ایشان را رد می‌کنم. مقصر اصلی در ناآمادگی تیم را فدراسیون گذشته می‌دانم چون تیم‌های پایه تعطیل بود و استعدادی وجود نداشت. اگر در این زمینه بهتر عمل می‌شد، آقای ناظم الشریعه هم می‌توانست از پتانسیل جوان‌ترها استفاده کند.
او ادامه داد: فعلا که سرمربی تیم ملی ایران آقای محمد ناظم الشریعه هستند. نمی‌توانم بگویم اگر حتی در جام جهانی هم گزینه‌ خارجی روی نیمکت تیم ملی بود، حتما نتایج خوبی به دست می‌آوردیم. حالا که گذشته خیلی حرف ها زده می‌شود.

وی درباره عملکرد خوبش در جام جهانی و پیشنهادات اروپایی خود گفت: اتفاقا در لیتوانی پیشنهادهایی از اسپانیا، پرتغال و ایتالیا به دستم رسید ولی فعلا تمام تمرکزم روی باشگاه کراپ الوند است. برای آینده هم هر چه خدا خواست. بعد از اتمام قراردادم با این باشگاه، برای آینده تصمیم می‌گیرم.
وی افزود: در این باره لیگ اسپانیا را بیشتر از همه دوست دارم و آرزویم بازی در بارسلوناست.

او درباره دوستانش در تیم ملی هم بیان کرد: در تیم ملی با همه بازیکنان رفیق هستم ولی بیشتر از همه با مهدی جاوید و محمد شجری. در بین فوتبالی ها هم بیشتر با هم استانی‌هایم رفیقم از جمله وحید امیری بازیکن پرسپولیس، محسن طرهانی، حسن مرادی و کیوان امرایی که قبلا بازی می‌کرد.

وی در پایان درباره شرایط فوتسال و تیم ملی گفت: درست است شرایط سخت شده و همه تیم ها دارند پیشرفت می‌کنند ولی نگرانی وجود ندارد. ما هم ایران هستیم. کشورمان یکی از حاصلخیزترین کشورهای فوتسال دنیاست. به شرط این‌که مسؤولان هم این رشته را به حال خود رها نکنند و بیشتر به فوتسال اهمیت بدهند.