افزایش ۳۲۰ میلیار تومانی بودجه مجلس در یک سال/ شرکت های دولتی حیاط خلوت مدیران دولتی

یک کارشناس اقتصادی گفت: نمایندگان بودجه ۵۷۱ میلیارد تومان سال گذشته را به ۹۹۱ میلیارد تومان افزایش دادند، یعنی ۳۲۰ میلیارد تومان بودجه مجلس را برای یک سال افزایش دادند.

یک کارشناس اقتصادی گفت: نمایندگان بودجه ۵۷۱ میلیارد تومان سال گذشته را به ۹۹۱ میلیارد تومان افزایش دادند، یعنی ۳۲۰ میلیارد تومان بودجه مجلس را برای یک سال افزایش دادند.

به گزارش خبرآنلاین، مهدی پازوکی گقت: با شناختی که بنده از سازمان برنامه و بودجه در شرایط فعلی دارم و واقعیت های اقتصاد ایران بودجه سال آینده بنابر اطلاعاتی که تاکنون به دست ما رسیده است قطعا بر روی رویا بسته خواهد شد با این وجود بنده امیدوارم اینطور نباشد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا بودجه آینده بر روی رویا بسته خواهد شد؛ گفت: در دولت آقای احمدی نژاد ۵۹۵ میلیارد دلار نفت فروختیم و قرار بود نرخ رشد اقتصادی ۸ درصد باشد که محقق نشد ولی در دولت آقای خاتمی، درآمد نفتی کمتر از یک سوم دولت آقای احمدی نژاد بود بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در طی ۴۳ سال پس از انقلاب در برنامه سوم شاهد بودیم.

وی با اشاره به صحبت های رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر کسری بودجه؛ گفت: بودجه ۱۴۰۰ نیز روی کاغذ کسری ندارد و مهم عملکرد اقتصاد است و در جداول و بودجه ای که به مجلس می دهند منابع درآمدی دولت و مخارج آن یکسان است و هیچ دولتی با کسری، بودجه را نمی بندد و آنچه در خصوص تنظیم بودجه اهمیت دارد این است که بودجه واقعی باشد و قابلیت ها را در نظر گیرد.

پازوکی در ادامه گفت: نرخ رشد ۸ درصدی قطعا محقق نمی شود خصوصا با وجود تداوم تحریم ها، اقتصاد ایران نیاز به ثبات و امنیت سرمایه گذاری دارد و در شرایط تحریم کسی حلوا قسمت نمی کند. آقای رییس جمهور بر خلاف آقای احمدی نژاد کمتر به غرب حمله کرده و شعارهای پوپولیستی داده است. امیدوارم هیات فعلی در وین، تحریم‌ها را بردارد و اگر تحریم ها برداشته شود برای اقتصاد ایران گشایشی رخ خواهد داد چراکه وقتی برجام را پذیرفتیم، بر اساس گزارش های مستند سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۵ و ۹۶ شاخص‌های اقتصادی به شدت افزایشی شد و این نشان می دهد تحریم‌ها اثر داشته است و نرخ رشد ما دو رقمی و تورم، تک رقمی شد و درست در در اوایل سال ۹۷ که ترامپ از برجام خارج شد شاخص‌های اقتصادی سقوط کردند. در نتیجه بنده امیدوارم توافق در وین اتفاق افتد و عقلانیت بر نظام تصمیم گیری کلان کشور حاکم شود.

وی در ادامه افزود: در بودجه ۱۴۰۰، رقم کل بودجه عمومی دولت ۱۲۷۷ میلیارد تومان است که از سه منبع درآمدی تحقق پیدا می کند؛ یکی از منابع درآمدی عبارت است از رقم درآمدهای غیرنفتی با جرایم، که مالیاتها و عوارض گمرکی عمده آن را تشکیل می دهند که ۴۵۴ هزار میلیارد تومان است، واگذاری دارایی های سرمایه ای دیگر منبع درآمدی است که رقم آن ۳۹۵ هزار میلیارد تومان است که رقم عمده آن، مولدسازی دارایی ها است که ۳۴۹ هزار میلیارد تومان آن نفت است.

پازوکی در ادامه با اشاره به افرادی که شعار کسر بودجه می دهند؛ گفت: فروش نفت در لایحه دولت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بوده است که مجلس انقلابی در قانون بودجه به ۳۴۹ هزار میلیارد تومان تبدیل کرده است که به خاطر تحریم ها و با وجود گذشتن ۹ ماه از سال محقق نشده است.

وی در ادامه افزود: سومین منبع درآمدی دولت واگذاری دارایی های مالی است که قسمت عمده اش فروش اوراق ملی است که ۴۲۷ هزار میلیارد تومان است که ۲۲۵ هزار میلیارد تومان آن مختص فروش شرکتهای دولتی است؛ بخش عمده شرکتهای دولتی به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد که بیشتر دفترداری است و این واگذاری اتفاق افتاده است و رقم عمده این بخش هم اوراق بدهی است.

پازوکی در ادامه گفت: آقای میرکاظمی در ابتدا به شدت با اوراق بدهی مخالف بود. در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان توسط دولت آقای روحانی فروخته شد و در حال حاضر و تا اواخر مهر ماه بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شده است که ۳۰ هزار میلیار تومان آن به وسیله همین دولت فروخته شده است که دولت آینده (چهاردهم) باید بازپرداخت کند.

وی در ادامه گفت: در نتیجه اوراق بدهی بر خلاف نظر آقای میرکاظمی چیز بدی نیست؛ در شرایط تورمی و رشد فزاینده نقدینگی اوراق بدهی می تواند منبع تامین درآمد دولت باشد چراکه کشور را با شعار نمی توان اداره کرد. جمع این ۳ عدد، یعنی ۴۵۴ و ۳۹۵ و ۴۲۷ هزار میلیارد تومان می شود ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان درآمد دولت در سال ۱۴۰۰.

پازوکی در ادامه گفت: مخارج دولت از دو قسمت تشکیل شده است؛ ۹۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه جاری دولت است که شامل حقوق کارمندان دولت است و ۱۴۵ هزار میلیارد تومان کمک به صندوق‌های بازنشستگی و ۱۷۶ هزار میلیارد تومان تملک دارایی های سرمایه ای است که مجلس انقلابی عدد ۱۰۸ هزار میلیارد تومان دولت را به ۱۷۶ هزار میلیار تومان افزایش داده اس و خطاب به مجلس باید گفت که اگر شما کسر بودجه دارید چرا بودجه عمرانی را ۶۲ درصد افزایش دادید.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در بودجه۱۴۰۰، چه می توان کرد؛ گفت: بنا بر اعتقاد بنده اقتصاد ایران راهکار دارد و به صورت خلاصه، باید مخارج دولت را کاهش داد؛ خصوصا با هماهنگی که در حال حاضر بین قوا است بهترین فرصت تاریخی است که بتوان مخارج دولت را کاهش داد. اگر این قوا علمی برخورد کنند و وارد شبکه های بده بستان نشوند و به هر کسی پول ندهند و جلوی سازمانهای موازی را بگیرند، انضباط مالی و بودجه ای به اقتصاد ایران باز گردد، می توان امیدوار بود مخارج دولت کاهش یابد.

پازوکی در ادامه با اشاره به این موضوع که بودجه مجلس در سال جاری به طور وحشتناکی افزایش پیدا کرده است؛ گفت: دیوان محاسبات باید این تغییرات را گزارش دهد و بنده واقعا از سکوت آنها تعجب می کنم، نمایندگان بودجه ۵۷۱ میلیارد تومان سال گذشته را به ۹۹۱ میلیارد تومان افزایش دادند، یعنی ۳۲۰ میلیارد تومان بودجه مجلس را برای یک سال افزایش دادند. تعداد نمایندگان مجلس ۲۹۰ نفر هستند و هزار نفر نیز کارمند دارند که روز هم رفته هزار و ۲۹۰ نفر می شود و طبق قانون قرار نیست که بیش از ۲.۵ درصد حقوق ها افزایش پیدا کند و در نتیجه افزایش حقوق ها می شود ۲۵ میلیارد تومان و حال سوال این است که چرا بودجه باید ۳۲۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند و یا ردیف های بودجه برای سازمان تبلیغات اسلامی در ارقام لایحه دولت نبوده و مجلس حال رقم های بالایی را برای آنها در نظر گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که می توان از مخارج دولت کاست گفت: به عنوان مثال در سازمان تبلیغات اسلامی کمک و حمایت از حلقه های میانی و سایبری و هیات رزمندان اسلام ۳۰ میلیارد، ۱۰ میلیارد و ۲۰ میلیارد بودجه گرفته است و علی رغم افزایش حقوق کارمندان، باید مخارج را کاهش داد.

پازوکی در ادامه گفت: اگر مجلس و دولت واقع بین باشند می توانند بودجه را کاهش داد. پژوهش‌های فرهنگ و اندیشه اسلامی و جامعه المصطفی برای چه این همه پول می گیرند و خروجی آنها چیست؟ اینها را مجلس در بودجه ۱۴۰۰ افزایش داده است. اگر انضباط مالی در سند بودجه ۱۴۰۰ اتفاق بیفتد و مخارج دولت کاهش یابد، دولت می تواند موفق باشد.

افزایش ۳۲۰ میلیار تومانی بودجه مجلس در یک سال/ شرکت های دولتی حیاط خلوت مدیران دولتی

 

وی در ادامه افزود: در خصوص بودجه سال ۱۴۰۰ کار نابخردانه ای مجلس انقلابی انجام داد؛ متاسفانه نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری را به شرکت تبدیل کردند و اسمش را شرکت سازمان هواپیمایی کشوری گذاشتند. فلسفه ای که شرکت فرودگاه‌ها بر اساس آن درست شد، این بود که کارهای تصدی گری را به سازمان هواپیمایی بدهند، سازمان هواپیمایی علی رغم مخالفت سازمان برنامه، با مجلس لابی کرد و تبدیل به شرکت شد.

پازوکی در ادامه گفت: شرکتهای دشت مغان که واگذار شده بود برگشت خورد، بخش خصوصی عاقل نمی آید این شرکتها را بخرد و اگر ثبات و امنیت برای بخش خصوصی فراهم شود به نفع منافع ملی است و حال شرکت ریخته گری تبریز که قبلا واگذار شده بود جز بودجه دولتی شد.

وی در ادمه با اشاره به واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس؛ گفت: سالانه در بودجه عمومی به این باشگاهها پول می دهیم و شرکت فرش هنوز دولتی است و ما دنبال آن هستیم فولاد مبارکه را واگذار کنیم. قطعا شرکتهای دولتی باید کوچک شوند و این شرکت های دولتی حیاط خلوتی شده اند برای مدیران دولتی برای همین کسی آنها را نمی فروشد.

پازوکی در ادامه با اشاره که شهرک سامان که برای نهاد ریاست جمهوری است؛ گفت: مدیران در خانه های سازمانی آن اقامت دارند، مدیران خانه خود را اجاره داده اند و در خانه سازمانی نشسته اند و اینها فساد است و باید شفافیت داشته باشیم و اگر شفافیت به جامعه ایران بازگردد، اقتصاد ما از ظرفیتهای بسیار بالایی برخوردار است که می توان از آنها بهره برداری کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مشکل ما ساختار اجرایی است؛ گفت: سال ۹۹ دولت ۱۷۵ هزار میلیار تومان مالیات گرفت و امسال قرار است ۳۲۵ هزار میلیارد تومان مالیات بگیرد و احتمالا در سال آینده ۴۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات ستانی خواهیم داشت. نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ۶.۷ درصد است که در ترکیه ۲۰ و در مالزی ۲۵ درصد است و میانگین نسبت مالیاتی در دنیا ۱۵ درصد است در نتیجه هر کس در این کشور درآمد دارد باید مالیات بدهد و در این بین بسیاری مالیات نمی دهند و معافیتهای مالیاتی باید حذف شود و اصطلاح معافیت باید از فرهنگ مالیاتی ما حذف شود و فرار مالیاتی را هم باید حذف کرد.

پازوکی در ادامه با اشاره به این موضوع که طلا فروش‌ها و دندانپزشکان چقدر مالیات می دهند؛ گفت: از یک کارمند دولت کمتر مالیات می پردازند، با سیستم سنتی نمی شود مالیات ستانی کرد. در آمریکا می گویند از مرگ می توان فرار کرد ولی از مالیات نمی شود. سیستم مالیاتی مدرن دارند که هیچکس نمی تواند از آن فرار کند.

وی در ادامه گفت: در تهران، خانه سازمانی داریم که در اختیار مدیران است. اینها بسیار هزینه بر است و در مقابل فروش آنها مقاومت می شود، فروش شرکتهای دولتی هم کاری ندارد و با هماهنگی فعلی بین سران قوا این کار بسیار راحت می شود.

پازوکی در ادامه با اشاره به این موضوع که اگر سرمایه ایرانیان خارج از کشور در حد ۴۰ میلیارد دلار به کشور وارد شود، بیکاری از بین می رود و رشد اقتصادی مثبت می شود؛ گفت: شرط بازگشت این منابع به کشور، امنیت و ثبات است.

وی در آخر گفت: اگر مالیات‌ها اصلاح شود و فروش اموال مازاد دولت که در اختیار عده ای است و برخی از آنها استفاده می کنند، سامان گیر، مشکل بودجه حل می شود.