اعتراض تند به ادای احترام سفیر روسیه در ایران به گریبایدوف ، معمار عهدنامه ترکمانچای

نماینده ادوار مجلس و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیایست خارجی به ماجرای گرامیداشت گریبایدوف در سفارت روسیه واکنش نشان داد.

دیده بان ایران نوشت: نماینده ادوار مجلس و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیایست خارجی به ماجرای گرامیداشت گریبایدوف در سفارت روسیه واکنش نشان داد.

حشمت الله فلاحت پیشه در توئیتی نوشت : سفیر روسیه نماینده یک رابطه حقارت آمیز با کشور ماست.از یادآوری کنفرانس ننگین تهران تا ادای احترام به گریبایدوف یکی از پلیدترین بازیگران تاریخ مظلومیت ایرانیان.کار از احضار و اخراج این عنصر نامطلوب گذشته،باید این رابطه حقارت آمیز را اصلاح کرد.

 

 

 

چالش تازه ؛ ادای احترام سفیر روسیه در ایران به گریبایدوف ، معمار عهدنامه ترکمانچای

 

 

 

به گزارش انتخاب ، سفارت روسیه در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور به مناسبت روز دیپلمات، به بنای یادبود گریبایدوف ادای احترام کرده است. الکساندر سرگئی ویچ گریبایدوف، سفیر کبیر روسیه در تهران در ۹ بهمن ۱۲۰۷ در تهران به دست معترضان کشته شد.

 

گریبایدوف در حساس‌ترین سال‌های تاریخ ایران در دوران قاجار در مذاکرات ترکمانچای و نگارش عهدنامه آن نقشی اساسی ایفا کرد و مدت کوتاهی پس از عقد عهدنامه، به عنوان وزیر مختار روسیه به ایران آمد.

 

عهدنامه ترکمانچای ۲۰ بهمن ۱۲۰۶ در منطقه‌ای به همین نام میان عباس میرزا ولیعهد وقت ایران و گریبایدوف امضا شد و به جدایی بخش‌های وسیعی از خاک ایران و الحاق آن به روسیه، اخذ غرامت ۲۰ میلیون روبلی از ایران و ضبط نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و انتقال آن به روسیه انجامید.