آلودگی نفتی در سواحل شمالی خلیج فارس

 آخرین وضعیت آلودگی‌های نفتی در سواحل خلیج فارس و محدوده استان بوشهر اعلام شد.

فارس نوشت: آخرین وضعیت آلودگی‌های نفتی در سواحل خلیج فارس و محدوده استان بوشهر اعلام شد.

حجت خسروی صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تردد شناورهای مختلف تجاری، نفتکش، صیادی، نظامی و سنتی در خلیج‌فارس اظهار داشت: در این راستا مقابله با آلودگی دریا ناشی از فعالیت کشتی‌ها، تأسیسات، سازه‌های ساحلی و فراساحلی یکی از اولویت‌های سازمان بنادر و دریانوردی است.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بنادر و دریانوردی استان بوشهر، استان بوشهر را دارای بیشترین مرز دریایی با خلیج‌فارس دانست و بیان کرد: برای حفاظت و پیشگیری از آلودگی نفتی در خلیج‌فارس، امکانات و تجهیزات اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر افزایش یافته که در این زمینه خدمات لازم ارائه می‌شود.

وی حفاظت در برابر آلودگی‌های نفتی را در اولویت برنامه‌ها دانست و بیان کرد: در این راستا هر سال بر اساس برنامه‌ریزی مانور و تمرین‌های تخصصی در فراساحل و ساحل استان بوشهر اجرا می‌شود.

خسروی از  اجرا مانور مقابله با آلودگی نفتی بر اساس سناریوی از پیش طراحی شده خبر داد و خاطر نشان کرد: در این عملیات پایش ساحلی، مقابله با آلودگی‌های دریایی توسط هواپیمای فوق سبک جایروپلن انجام و عملیات مقابله با آلودگی نفتی اجرا شد.

وی اجرا عملیات بوم‌اندازی، جمع‌آوری لکه‌های نفتی و پاکسازی دریا را از دیگر برنامه‌ها در این عملیات دانست و افزود: با توجه به نقش مهم ارزیابی مانور از حیث توان عملیاتی، سازماندهی، هماهنگی، پیشتیبانی، عملیات توسط تیم ارزیاب مورد بررسی قرار گرفت و تمامی ابعاد آن موفقیت‌آمیز اعلام شد.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بنادر و دریانوردی استان بوشهر از ۱۱ عملیات فراساحل مقابله با آلودگی نفتی در خلیج فارس محدوده استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: هشت ماه امسال ۱۱ عملیات در فراساحل خلیج‌فارس برای مقابله با آلودگی نفتی در دریا با موفقیت در استان بوشهر انجام شده است.

خسروی اضافه کرد: عملیات مقابله با آلودگی نفتی علاوه بر فراساحل در کانال و اسکله‌های بنادر استان بوشهر به‌صورت مستمر انجام می‌شود.