آدام شف:روسیه به اوکراین حمله می‌کند و ناتو به مسکو نزدیک می‌شود/پوتین را شخصا هدف بگیریم

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی مدعی شد که روسیه "به احتمال زیاد" به اوکراین حمله‌ور شود و احتمالا تنها بشود با "تحریم‌های سنگین" جلوی آن را گرفت.

ایسنا نوشت: رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی مدعی شد که روسیه “به احتمال زیاد” به اوکراین حمله‌ور شود و احتمالا تنها بشود با “تحریم‌های سنگین” جلوی آن را گرفت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، آدام شف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت که حمله روسیه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و کشورهای بیشتری را به سمت ائتلاف نظامی ناتو بکشاند.

او گفت: همچنین فکر می‌کنم که یک بازدارندگی قدرتمند، درک این مطلب است که اگر آنها حمله کنند، ناتو به روسیه نزدیک‌تر می‌شود، نه اینکه آن را دورتر کند.

به دنبال اظهارات این دموکرات آمریکایی، کاخ سفید از گفتگوی تلفنی جو بایدن و ولودیمیر زلنسکی، روسای جمهوری آمریکا و اوکراین خبر داد.

جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه ای گفت که “رئیس جمهور بایدن روشن ساخت که ایالات متحده و متحدان و شرکایش، در صورت تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین قاطعانه پاسخ خواهند داد.”

آدام شف در مصاحبه با برنامه “رو در رو با ملت” شبکه سی.بی.اس همچنین با این پرسش مواجه شد که چه چیزی می‌تواند جلوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای اجرای یک حمله را بگیرد.

این سیاستمدار آمریکایی پاسخ داد: فکر می‌کنم تحریم‌های سنگین علیه روسیه بتواند جلوی حمله بسیار محتمل و دوباره روسیه به اوکراین را بگیرد. و فکر می‌کنم که ضرورت دارد متحدان ما کاملا با آن همراهی کنند. روسیه باید متوجه شود که ما روی این اتفاق‌نظر داریم و متحد هستیم. انجام حمله، می‌تواند تجهیزات بیشتری از ناتو را به روسیه نزدیک کند و تاثیری بر خلاف آنچه پوتین به دنبال دستیابی به آن است، به همراه خواهد داشت. من با این مساله که پوتین را شخصا هدف بگیریم، مشکلی ندارم اما تحریم‌های حوزه‌بندی شده مهمتر خواهد بود.

آدام شف در پاسخ به اینکه آیا مذاکرات هدفمند میتواند جلوی یک حمله را بگیرد، گفت: نگرانم که پوتین به احتمال زیاد حمله کند. صادقانه بگویم که هنوز نمی‌دانم انگیزه کامل اینکه او اکنون چنین کاری کند، چیست اما قطعا به نظر می‌رسد که او چنین قصدی داشته باشد، مگر اینکه ما او را طوری قانع کنیم. و فکر می‌کنم هیچ چیز جز تحریم‌هایی که روسیه هرگز مشابه آن را ندیده باشد، نمی‌تواند جلوی او را بگیرد و این دقیقا کاری است که ما باید با همراهی متحدانمان انجام دهیم.