روزهای حساس رمزارزها/ ریزش ناگهانی بیت‌کوین؛ رمزارزها وارد محدوده خطر شده‌اند؟

 قیمت بیت‌کوین، مهم‌ترین رمزارز جهان، در معاملات روز دوشنبه، دوباره با سقوط سنگینی روبه رو شد و قیمت رمزارزهای دیگر را هم با خود پایین کشید.

 قیمت بیت‌کوین، مهم‌ترین رمزارز جهان، در معاملات روز دوشنبه، دوباره با سقوط سنگینی روبه رو شد و قیمت رمزارزهای دیگر را هم با خود پایین کشید.

صبح روز گذشته در حالی که بیت‌کوین حدود ۴۷ هزار دلار قیمت داشت اما با ریزش ناگهانی چهار هزار واحدی وارد کانال ۴۳ هزار واحد شد. محدوده ای که به عقیده بسیاری از فعالان بازار رمزارز یک محدوده حمایتی مهم است و اگر این محدوده هم از دست برود، احتمال ریزش بیت‌کوین تا محدوده ۴۰ هزار دلار زیاد است. بعد از سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین، اتریوم بیشتر از ۴ درصد سقوط کرد و در کانال ۳۲ هزاردلار آرام گرفت و قیمت XRP یا همان ریپل هم حدود ۷ درصد سقوط کرد و به ۰.۹۹ دلار رسید. قیمت لایت‌کوین بیشتر از ۴.۵ درصد و قیمت بیت‌کوین کش، نزدیک به ۴.۸ درصد سقوط کرد و این نشان می دهد که همه رمزارزها به بیت کوین به عنوان یک موتور محرک رشد نگاه می کنند و در کوتاه مدت، همسان با بیت کوین روند منفی یا مثبت به خود می گیرند. با همه این اتفاقات، حیاتی‌ترین محدوده حمایتی بیت‌کوین محدوده ۴۰ هزار دلار است و کارشناسان عقیده دارند اگر کندل روزانه زیر محدوده ۴۰ هزار دلار بسته شود، احتمال ریزش بیت‌کوین تا محدوده ۲۹ هزار دلار وجود دارد.

روزهای خوب بیت کوین چه زمانی فرامی‌رسد؟

سال ۲۰۲۱ تا به این جای کار، سال پرفراز و نشیبی بوده است. قیمت بیت کوین از زیر سطح ۳۰ هزار دلار به بالای ۶۰ هزار دلار و اوج تاریخی خود رسید اما کمی بعد مجدد به سطوح ابتدایی سقوط کرد. بیت کوین در ادامه توانست با رشدی ۲۰ هزار دلاری از روزهای تاریک ماه ژوییه (تیر) عبور کند و اکنون پایین‌تر از ۵۰ هزار دلار معامله می‌شود. هم اکنون حدود چهار ماه تا پایان سال ۲۰۲۱ باقی مانده است و همچنان بعضی پیش‌بینی‌ها برای رشد ۱۰۰ درصدی قیمت بیت کوین در این بازه زمانی ادامه دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که بیت کوین می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ هزار دلار برسد. باید توجه داشت که به تازگی تقاضا برای خرید بیت کوین همواره در حال افزایش بوده است. شرکت‌های بزرگی هستند که چندین میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و برخی از آن ها گفته‌اند که هرگز دارایی خود را نمی‌فروشند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بلندمدت مصمم هستند که در آینده هم از بیت کوین‌های خود نگهداری کنند و حتی سقوط قیمت هم، مانند آن چه در ابتدای این ماه اتفاق افتاد، نمی‌تواند آن ها را مجاب کند که دارایی خود را بفروشند. به این ها باید غول های سرمایه گذاری را هم اضافه کرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران به بانک‌ها فشار می‌آورند تا چهارچوب‌هایی قانونی را در اختیارشان قرار دهند که بتوانند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. به هرحال بازار رمزارزها این روزها در محدوده حساسی قرار گرفته و ریزش بیت‌کوین از محدوده ۴۲ هزار دلار می‌تواند اعداد پایین‌تر برای این ارز را محتمل سازد اما تقاضا برای بیت‌کوین در قیمت‌های پایین زیاد است و به قولی سرمایه‌گذاران هر ریزشی را فرصت خرید می‌دانند. به عقیده بسیاری از فعالان بازار کریپتو چنان چه بیت کوین شروع به رشد کند، با شکسته شدن مقاومت محدوده ۵۰ هزار دلار می‌تواند صعودتا محدوده ۶۰ هزار دلار را در پی داشته باشد. هرچند که بسیاری معتقدند اکنون زمان خرید برخی آلت کوین هاست اما ریسک آن را باید پذیرفت.