کودکان بعد از ابتلا به کووید تا چه مدت مصونیت دارند؟

یوگنی تیماکوف، متخصص بیماری‌های عفونی و واکسن‌ها اظهار کرد: مصونیت کودکان در برابر کووید-۱۹ می‌تواند تا ۹ ماه ادامه داشته باشد و هر چه کودک بزرگتر باشد آنتی‌بادی‌های بیشتری تولید می‌کند.

ایسنا نوشت: یوگنی تیماکوف، متخصص بیماری‌های عفونی و واکسن‌ها اظهار کرد: مصونیت کودکان در برابر کووید-۱۹ می‌تواند تا ۹ ماه ادامه داشته باشد و هر چه کودک بزرگتر باشد آنتی‌بادی‌های بیشتری تولید می‌کند.

یوگنی تیماکوف گفت: نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مصونیت کودکان در برابر ویروس کرونا طولانی‌تر از مصونیت بزرگسالان است در واقع ایمنی بزرگسالان طی ۶ ماه ضعیف می‌شود اما ایمنی کودکان به مدت ۹ ماه ادامه می‌یابد.

به گفته این متخصص، هر چه کودک بزرگتر باشد آنتی‌بادی‌های بیشتری تولید می‌کند.

تیماکوف خاطرنشان کرد: کودکان کوچکتر آنتی‌بادی‌های کمتری تولید می‌کنند اما عوامل محافظتی دیگری نیز دارند و از قبل دارای ایمنی سلول‌های تی هستند.

به گفته وی، امروزه واکسیناسیون کودکان اولویت اصلی نیست زیرا آنان پس از ابتلا به ویروس کرونا مصونیت طبیعی پیدا کرده‌اند بنابراین باید فقط آن دسته از کودکانی که مبتلا به کووید ۱۹ نشدند واکسینه شوند.

در ۲۴ نوامبر، وزارت بهداشت روسیه واکسن‌ اسپوتنیک ام (Sputnik M) را برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله ثبت کرد. این واکسن دو دوز و فاصله بین تزریق دوز اول و دوم آن ۲۱ روز است.

این وزارتخانه تاکید کرد که واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال فقط با رضایت کتبی والدین یا سرپرستان آنان و یا با رضایت داوطلبانه برای افراد ۱۵ سال به بالا انجام می‌شود.

در ۲۴ ژانویه، وزارت بهداشت مجوزی را برای آزمایش‌های بالینی واکسن کروناویروس مرکز گامالیا در کودکان ۶ تا ۱۱ ساله صادر کرد.

شایان‌ذکر است، این آزمایش‌ها شامل ۲۲۰۰ کودک در سه مرکز پزشکی در مسکو سازمان‌دهی خواهد بود.

الکساندر گینتزبورگ، مدیر مرکز گامالیا اظهار کرد: این آزمایش‌ها سه ماه و نیم طول خواهد کشید.