پایان واکسیناسیون عمومی تا پایان مهر/ اکنون حدود ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن در اختیار داریم

در حالی که وزیر بهداشت دولت سیزدهم وعده داده‌بود تا دهه فجر واکسیناسیون عمومی را به پایان می‌رساند، این وعده تا اواخر مهر یا نهایتاً نیمه آبان ماه محقق می‌شود و در این صورت می‌توان به ایمنی جمعی رسید.

جوان انلاین نوشت:در حالی که وزیر بهداشت دولت سیزدهم وعده داده‌بود تا دهه فجر واکسیناسیون عمومی را به پایان می‌رساند، این وعده تا اواخر مهر یا نهایتاً نیمه آبان ماه محقق می‌شود و در این صورت می‌توان به ایمنی جمعی رسید.

حالا با تأمین بیش از ۸۰ میلیون دوز واکسن دیگر در مراکز واکسیناسیون خبری از صف‌های طولانی و شلوغ نیست و حتی به دستور وزیر بهداشت بنا شده دانشگاه‌های علوم پزشکی برای واکسینه کردن افراد ناتوان به منزل آن‌ها مراجعه کنند و واکسیناسیون عمومی کرونا را به صورت خانه به خانه پیش ببرند. همچنین صدور کارت واکسن دیجیتال به زبان فارسی و انگلیسی برای همه ایرانیان آغاز شده و به زودی برخی محدودیت‌ها در زمینه مسافرت، حضور در اماکن آموزشی و ورزشی و محدودیت‌های مشاغل و اصناف برای دارندگان کارت واکسن دیجیتال فارسی برداشته خواهد شد.
سر به زیری موج پنجم کرونا بهترین فرصت برای ایجاد ایمنی و واکسیناسیون عمومی بود که به درستی مورد توجه قرار گرفت و واکسیناسیون علیه کرونا با سرعت در کشور پیش می‌رود. در عین حال این بیماری همچنان قربانی می‌گیرد و آمار فوتی‌ها سه رقمی است. در ۲۴ ساعت تا روز ۹ مهرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۵۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۱۲۳ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۵۶۵ نفر رسید. در همین زمان، ۲۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲۰ هزار و ۶۶۳ نفر رسید. تا کنون ۵ میلیون ۵۳ هزار و ۵۵۱ نفر از بیماران بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۵ هزار و ۸۴۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. تا کنون ۳۹ میلیون و ۴۱۸ هزار و ۷۷۹ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۶ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۹۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵۵ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۲۷۵ دوز رسید.
اجرای واکسیناسیون خانه به خانه برای افراد ناتوان
بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در حاشیه دیدار با تعدادی از خانواده‌های شهدای شهرستان بهمئی با اشاره به اینکه از نظر تزریق واکسن کرونا، از برخی کشورها پیش افتاده‌ایم، سرعت واکسیناسیون در کشور را مناسب دانست و گفت: «از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته‌ایم برای واکسیناسیون برخی افراد ناتوان یا دارای مشکل اقدام کنند و برای این منظور شماره تماس یا راه‌های ارتباطی برای ثبت اطلاعات این افراد وجود داشته باشد تا واکسیناسیون خانه به خانه در کشور اجرا شود.»
وزیر بهداشت در عین حال تأکید کرد: «واکسیناسیون به تنهایی عامل کنترل بیماری نیست، بلکه به کاهش میزان ابتلا و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ کمک می‌کند و بعد از واکسیناسیون نیز پروتکل‌های بهداشتی باید کماکان رعایت شود.»

تزریق ۸/۲ میلیون دوز واکسن در یک هفته

عین‌اللهی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در آغاز کار خود با مشکل عمده کرونا و گرفتاری‌های ناشی از این بیماری برای مردم روبه‌رو بود، خاطر نشان کرد: «اولویت اول و مهم دولت در شروع کار، حل مشکل کرونا و تکمیل واکسیناسیون بود. امروز خوشحالیم که با تأمین گسترده واکسن که حاصل تلاش‌های گسترده رئیس‌جمهور و ارکان دولت بود، روند واکسیناسیون در کشور شتاب گرفته و تا امروز بیش از ۵۴ میلیون دوز واکسن تزریق شده در حالی که از ابتدای واکسیناسیون تا تیرماه، فقط ۵ میلیون دوز واکسن در ایران تزریق شده‌بود.»
وزیر بهداشت تأکید کرد: «روند واکسیناسیون با کمک و مشارکت‌های مردمی تقویت شد و اعتقاد داریم که هر حرکتی مردمی باشد، قطعاً به موفقیت می‌رسد و شاهدیم که شور و هیجان فراوانی در بین مردم و نیروهای داوطلب برای کمک به تسریع واکسیناسیون شکل گرفته‌است. هفته گذشته در کشور ۲/۸ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شد که این به اندازه جمعیت یکی دو کشور منطقه است.»
اتمام واکسیناسیون عمومی مهر یا حداکثر اواسط آبان
محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو هم با بیان اینکه اکنون حدود ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن در اختیار داریم که مجموع واردات و تولید داخل ماست، گفت: «از این تعداد ۷۳ میلیون و ۱۶۰ هزار واکسن وارداتی از منابع مختلف است و امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی صورت گرفته در نهایت تا آخر مهر یا حداکثر اواسط آبان واکسن مورد نیاز کشور را از طریق منابع وارداتی و داخلی کامل کنیم.»
به گفته وی زمان تکمیل واکسیناسیون ابتدا تا آخر سال، سپس دهه فجر اعلام شد و این زمان روز به روز کوتاه‌تر و نزدیک‌تر می‌شود. شانه‌ساز افزود: «امیدواریم بتوانیم تا اواسط آبان ماه واکسیناسیون را کامل کنیم که شرط لازم و کافی‌اش این است که مردم همکاری و در واکسیناسیون شرکت کنند. همه مقدمات چیده شده، استقبال مردم را طلب می‌کند. در این صورت است که می‌توانیم جمعیت هدف را کامل واکسینه کرده و ادعا کنیم به ایمنی جمعی رسیده‌ایم.»
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به وضعیت تولید واکسن‌های داخلی گفت: «دو واکسن‌ساز پاستور و برکت موفق شدند واکسن را به سیستم واکسیناسیون برسانند. برکت نیز برای معرفی و ثبت محصولش در WHO اقدام کرده است که تأییدیه‌های بین‌المللی را هم دریافت کند.»
آغاز صدور کارت دیجیتال واکسن
مشروط شدن استفاده از خدمات اجتماعی به واکسن زدن زیرساخت‌های خودش را می‌خواهد و حالا بناست تا با صدور کارت دیجیتال واکسن زمینه‌های این کار فراهم شود. مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت از آغاز صدور کارت واکسن دیجیتال به زبان فارسی و انگلیسی برای همه‌ی ایرانیان خبر داد و اعلام کرد، تمامی افرادی که یک یا دو نوبت واکسن زده‌اند می‌توانند در سامانه salamat. gov. ir کارت واکسن دیجیتال فارسی خود را به رایگان دریافت کنند.
برخی محدودیت‌ها در زمینه مسافرت، حضور در اماکن آموزشی و ورزشی و محدودیت‌های مشاغل و اصناف به زودی برای دارندگان کارت واکسن دیجیتال فارسی برداشته خواهد شد. همچنین افرادی که مسافرت خارج از کشور دارند نیز می‌توانند از طریق همین سامانه کارت واکسن دیجیتال انگلیسی خود را به رایگان دریافت کنند.