نماینده ولی‌فقیه در سپاه: از اول سپاه گفته بود ما را به مذاکرات برجامی گره نزنید ، دوستان این مسئله را به عنوان عرق ملی و انقلابی مطالبه کردند

حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی گفت : ما اطلاع رسانی نکرده‌ایم و نگفته‌ایم چه به سر دولت آمده و دولت قبل در چه شرایطی تحویل دولت جدید شد البته بخاطر نجابت و خوبی این دولت هست. آقایانی که می‌خواستند دولت را تحویل بدهند گفتند دولتی تحویل می‌دهیم که در لبه پرتگاه است، ذخایر اصلی کشور به پایان رسیده و بدهی داریم. 

فارس نوشت : حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی گفت : ما اطلاع رسانی نکرده‌ایم و نگفته‌ایم چه به سر دولت آمده و دولت قبل در چه شرایطی تحویل دولت جدید شد البته بخاطر نجابت و خوبی این دولت هست. آقایانی که می‌خواستند دولت را تحویل بدهند گفتند دولتی تحویل می‌دهیم که در لبه پرتگاه است، ذخایر اصلی کشور به پایان رسیده و بدهی داریم.

 

محورهای گفت و گوی با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی‌صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه :

امروز دشمن به تعبیر حضرت آقا در برابر ما جبهه‌ای عظیم، وسیع و نامتجانس با قدرت رسانه‌ای بالا ساخته است. او در این جبهه فعال است و سوال پیش می‌آید که ما باید چه کار کنیم.

اولا؛ باور کنیم که او دلسوز ما نیست. یکی از توصیه‌های من این است که درباره هر خبری که از ناحیه آن‌ها منتشر می‌شود سوء ظن داشته باشیم. چرا که مسلمان به مسلمان خوش گمان است و به دشمن بدگمان.

دوما؛ اخبار را به صحت و درستی به مردم برسانیم. اجازه بدهید در اینجا از خودمان هم انتقاد کنیم، چرا دشمن فرصت می‌کند دروغ‌های خود را به مردم القاء کند؟ چون اخبار راست را به موقع به مردم نمی‌گوییم. گاهی اوقات هم اصل خبر را هم منتشر نمی‌کنیم. باید به مردم باور و ایمان داشته باشیم. من به دولتمردان هم تاکید می کنم که دلایل ناکامی‌ها و عدم موفقیت‌ها را به مردم اعلام کنید.

 

* باید اخبار حادثه متروپُل را زودتر از بقیه و با دقت بالا به مردم اعلام می‌کردیم

حادثه متروپل در آبادان آخرین نمونه ای است که می توانم به آن اشاره کنم. ظاهرا این دولت هیچ تقصیری ندارد چرا که یک پیمانکار با زد و بند با مسئولان گذشته و استفاده از روابط کاری انجام داده و حادثه پیش آمده است. باید از همه زودتر و با دقت بالا اخبار این موضوع را به مردم اعلام می کردیم،‌ اما در عوض خود ما نیز به مطالبه‌گر تبدیل شدیم. جالب اینجاست الان افرادی مطالبه‌گر مسئله حادثه آبادان هستند که خودشان مقصر هستند. دشمن هم همیشه اینگونه هست، نمی‌خواهد موضع اپوزیسیونی‌اش را ترک کند.

من معتقدم اصلاح‌طلبان سکولار نباید به راحتی و از موضع طلبکارانه با ما برخورد کنند، همه زیر سر آن‌هاست، ما این بلا ها را از دست شماها داریم می کشیم، حالا این آقایان دلسوز شدند و هر روز هم به دنبال حاشیه‌سازی برای دولت جدید هستند.

در واقع باید به مردم به طرز صحیح اطلاع‌رسانی کنیم. چرا که اگر مردم در خلاء خبر باشند، دشمن این خلاء را پر می‌کند. از بچه‌های انقلابی و آن‌ها که دلسوز نظام هستند می‌خواهم نگران نباشند از اینکه واقعیات را به مردم بگویند. البته این به معنای آن نیست که اسرار را هم منتقل کنند.

 

* اگر روزی آمریکایی‌ها با سپاه دشمنی نداشتند باید در حقانیت سپاه شک کنیم

همین بحث در خصوص مذاکرات هسته‌ای نیز مطرح است و شفاف باید آن را به مردم اعلام کنید. من و شما و بسیاری می‌دانیم که مشکل آمریکایی‌ها با ما درباره این موضوع نیست که آیا سپاه از لیست گروه‌های تروریستی حذف بشود یا خیر؟ نه.

این را بدانند این برای سپاه افتخار است که آمریکایی‌ها با او دشمنی کنند. اگر روزی آمریکایی‌ها با سپاه دشمنی نداشتند باید در حقانیت سپاه شک کنیم، آن‌ها یک مسائل دیگری دارند به تعبیر قرآن و رهبر انقلاب از ما می‌خواهند تا از اصول انقلاب خود دست برداریم. می‌گویند شما روحیه استکبارستیزی خود را کنار بگذارید و همانند عربستان سعودی عمل کنید.

قرآن به ما می‌گوید فریب و بازی دشمنان را نخورید، دعوای دشمنان با شما نه درباره حقوق بشر است و نه درباره انرژی هسته‌ای. بوش پدر یا کسی دیگری بود که می‌گفت سلاح هسته‌ای ایران سکولار بی خطر است، اما دانش پزشکی ایران اسلامی نیز خطرناک است. قرآن در جای دیگری گفته دعوای دشمنان با شما درباره دین است (وَلَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَکُمْ حَتَّی یَرُدُّوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا آیه ۲۱۷ سوره بقره). یا در جای دیگری گفته می‌دانید که چه زمانی از شما راضی می‌شوند و آمریکایی‌ها می‌گویند که دیگر با شما دعوا نداریم و با شما توافق می‌کنیم، هنگامی که سلطه آن‌ها را بپذیرید.( حَتَّی تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ آیه ۱۲۰ سوره بقره)

 

سپاه گفته بود ما را به مذاکرات گره نزنید

سپاه از اول گفته بود که ما را به مذاکرات خود گره نزنید، ما متعلق به نظام، انقلاب و ملت هستیم و جغرافیای ما نیز انقلاب اسلامی است و اگر لازم باشد در عراق، سوریه، یمن و هرکجای دیگر کمک مشاوره‌ای مورد درخواست باشد، انجام خواهیم داد و از ارزش‌های اسلامی و انسانی دفاع خواهیم کرد، لذا ما را به مذاکرات گره نزنید. البته دوستان تحت این عنوان که ممکن است خود سپاه پاسداران چنین چیزی را مطالبه نکند، اما برای نظام ما این اهمیت دارد که چگونه یک دشمن جرات می‌کند نیروی مسلح کشور دیگری را تحریم کند. آن‌ها این مسئله را به عنوان عرق ملی و انقلابی مطالبه کردند، اما اینکه بخواهند مذاکرات را به سپاه گره بزنند، این گونه نیست.

 

* حذف ارز ترجیحی جهاد دولت سیزدهم است

یکی از مسئولان دولت قبل گفته بود فقط یک محور از دزدی‌هایی که از ارز ترجیحی شد به اندازه کل یارانه ملت است. قرار بود بساط ارز ترجیحی در سال ۹۹ جمع آوری شود اما جمع نشد. سپس قرار بود سال ۱۴۰۰ جمع شود، اما آن را انجام دادند چون می‌دانستند به جراحی نیاز داریم.

دولت سیزدهم این کار بزرگ و جهادی را انجام داده و ممکن است در شیوه اجرای آن هم اشتباه مرتکب شده باشد چرا که نامه نانوشته غلط ندارد، اما همه کمک کنیم از این عمل جراحی و عوارض بعد از این عمل جراحی به راحتی عبور کنیم. بدانیم جهت گیری این کار در آینده، به مصلحت ملت و مردم است.

بنده واقعاً وکیل الدوله نیستیم، اما من شهادت می‌دهم هم خود آقای رئیس جمهور را و هم برخی از دوستان که در دولت فعالیت می‌کنند، دغدغه مردم را دارند، تلاش آن‌ها خدمت به مردم است و اگر چنین نبود بسیاری از اقدامات را انجام نمی‌دادند. به نخبگان کشور نیز می‌گویم شما هم به دولت کمک فکری کنید و شیوه‌های خوب و کاربردی را پیشنهاد بدهید که اشتباهاتی صورت نگیرد.

 

* رمز موفقیت دولت سیزدهم مَحرم‌دانستن مردم است

اینکه دولت سیزدهم مردم را مَحرم می‌داند این رمز موفقیت اوست. دولت پیش از هر اقدامی با مردم صحبت می‌کند و می‌گوید که ما تشخیص دادیم که چنین وضعیتی در اقتصاد حاکم شده و باید آن را اصلاح کنیم. البته معتقدم باید بیشتر از این با مردم صحبت کنند و شفاف‌تر به آن‌ها اطلاعات بدهند.

ما اطلاع رسانی نکرده‌ایم و نگفته‌ایم چه به سر دولت آمده و دولت قبل در چه شرایطی تحویل دولت جدید شد البته بخاطر نجابت و خوبی این دولت هست. آقایانی که می‌خواستند دولت را تحویل بدهند گفتند دولتی تحویل می‌دهیم که در لبه پرتگاه است، ذخایر اصلی کشور به پایان رسیده و بدهی داریم.

یکی از مظلومیت های بچه های انقلاب همین موارد است و یک نمونه را بگویم. یکی از بدهی‌های دولت قبل، فاکتورهایی بود که دولت قبل داشت و این دولت باید پرداخت می کرد. آن ها مبالغی را پیش‌خور کرده بودند و این دولت باید آن‌ها را بپردازد. آن هم نه فقط از بانک مرکزی چرا که فقط یک مورد از آن‌هاست. دولت برای حقوق کارکنان خود هر ماه از بانک مرکزی استقراض می‌کرد، اما اکنون این کار را انجام نمی دهد.

یکی از نقاط موفقیت دولت این است که خود را از مردم جدا نمی داند. ممکن است برخی بگویند این سفرهای استانی چه فایده‌ای دارد، اما معتقدم مردم به این رویکرد راضی هستند. این سفرهای استانی با حضور رئیس جمهور در حالی انجام می‌شود که برخی از مردم مناطق محروم می‌گویند تا حالا هیچ مسئولی به منطقه ما سفر نکرده است، اما اکنون خود رئیس جمهور به منطقه ما آمده است.

 

* جریان‌های غیر انقلابی دست از موضع اپوزیسیونی و تخریبی علیه دولت بردارند

من به جریان‌های غیر انقلابی هشدار می‌دهم که خوش‌انصاف‌ها دیدید که شما در طول سال‌ها کشور را به کجا بردید. اگر دلتان برای اسلام و مردم نمی‌سوزد، دلتان برای خودتان بسوزد که اگر این دشمن موفق شود به شما هم رحم نخواهد کرد. از اتخاذ موضع اپوزیسیونی و تخریبی علیه دولت دست بردارید. البته نقد منصفانه به دولت داشته باشید، اما اعتراف کنید و باور داشته باشید که جهت‌گیری‌های این دولت و این دوران بسیار بهتر از گذشته است. البته خودم هم این نقد را بگویم، ان‌شاءالله اگر دولت در بخش رسانه و اطلاع‌رسانی مخصوصا در وزارت خانه ها و بیان راحت و همدردی با مردم بیشتر وارد شود و در برخی مواقع نیز قاطعانه تر عمل کند نتیجه آن رضایتمندتر خواهد بود.

اسلام در برخورد با تخلفات فردی نگاه اصلاحی و رأفت دارد، اما آنجا که فردی افساد کرده و به مردم ظلم کند دیگر جای ترحم نیست. قوه قضائیه باید بداند که برخی از جریانات مفسد جز با قوه مجازات بازدارنده نیست. چرا باید یک پیمانکار جرأت کند و با آن وضعیت و سوابق خود مدال و جایزه دریافت کند. بعد با ساخت یک ساختمان ناایمن با جان و مال مردم بازی کند. ما باید به این موارد هم رسیدگی کنیم.

حرف مردم این است که به مهره درشت‌ها هم برسید. البته هم قوه قضائیه و هم دولت ان‌شاءالله بیش از گذشته به این سمت پیش می‌روند.