مراقب کلاهبرداری با اکانت جعلی پشتیبانی شاد باشید

رییس پلیس فتا البرز از مدیران و معلمان مدارس خواست در مقابل مجرمان سایبری که با اکانت جعلی پشتیبانی شاد، درصدد کلاهبرداری هستند، هوشیار باشند.

رییس پلیس فتا البرز از مدیران و معلمان مدارس خواست در مقابل مجرمان سایبری که با اکانت جعلی پشتیبانی شاد، درصدد کلاهبرداری هستند، هوشیار باشند.

سرهنگ «رسول جلیلیان» گفت: به تازگی برخی مجرمان سایبری با ساخت اکانتی تحت عنوان پشتیبانی برنامه شاد پیامی با محتوای «شما به علت ارسال مکرر فیلم و عکس وارد محدودیت یک ماهه شده‌اید» به برخی از مدیران و معلمان مدارس پیامکی را ارسال می‌کنند و از آنها می‌خواهند تا برای رفع محدودیت شماره موبایل خود را در رباط جعلی پشتیبانی شاد وارد کنند.

وی افزود: مجرمان پس از دریافت شماره موبایل کاربران برای دسترسی نهایی کدی را جهت فعال سازی برنامه شاد به طعمه‌های خود ارسال می‌کنند، کاربر که گمان می‌کند این پیام از طریق پشتیبان شبکه شاد ارسال شده است آن را به راحتی در اختیار مجرم قرار می‌دهد تا سناریوی نفوذ تکمیل شود.

جلیلیان خاطرنشان کرد : این افراد با سوءاستفاده از دسترسی ایجاد شده بعضا با انگیزه‌های مختلفی اقدام به حذف کانال آموزشی مدرسه و اختلال در امور کلاس‌های درسی می‌کنند ضمن آنکه درخواست‌هایی مبنی بر واریز فوری پول به شماره حساب اعلامی، ارسال پیام‌هایی نامتعارف به معلمان و دانش‌آموزان دارند یا دست به تهدید کاربران در حوزه دسترسی به اطلاعات خصوصی می‌زنند.

وی با اشاره به فعالیت دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس در بستر شبکه آموزشی شاد گفت: یکی از قابلیت‌های موجود در برنامه‌ شاد امکان فعال‌سازی رمز ورود ۲ مرحله‌ای است که کاربران می‌توانند با مراجعه به قسمت تنظیمات، حریم خصوصی و امنیت، تایید ۲ مرحله‌ای، از این قابلیت

برای امنیت هرچه بیشتر در برنامه شاد استفاده کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد: کاربران مراقب ترفندها و شگردهای کلاهبرداران در فضای مجازی باشند و با ارتقاء سطح معلومات سایبری، خود را در برابر خطرات این فضا واکسینه کنند و در صورت مواجهه با موارد مشکوک و وقوع هرگونه مشکل در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا در میان بگذارند.