رییس مرکز پژوهشهای اتاق بازرگانی: ایران اولویت تجاری هیچ کشوری نیست

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران معتقد است برای افزایش تجارت مشترک با کشورهای همسایه، ایران باید تصویر دقیقی از جایگاه خود پیدا کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران معتقد است برای افزایش تجارت مشترک با کشورهای همسایه، ایران باید تصویر دقیقی از جایگاه خود پیدا کند.

محمد قاسمی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در حال حاضر دیپلماسی اقتصادی یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های دولت‌ها در برنامه‌ریزی برای سال‌های آینده است. از این‌رو ایران نیز باید تلاش کند راهی برای تعریف دقیق دیپلماسی اقتصادی خود پیدا کند.

وی با بیان این‌که بر اساس اعلام دولت، تجارت با کشورهای همسایه اولویت نخست ایران است، تشریح کرد: برای آنکه ما به بخش مهم‌تری از بازار کشورهای همسایه دست پیدا کنیم باید به شکل دقیق بدانیم که بازار این کشورها چه ظرفیتی دارد و همسایگان ایران چه نقشی در تجارت بین‌الملل ایفا می‌کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با اشاره به سهم شش درصدی کشورهای همسایه و منطقه در تجارت جهانی تصریح کرد: در ۷۰ سال گذشته هیچ یک از این کشورها در حوزه مدیریت اقتصاد جهان نقش کلیدی نداشتند و این موضوع نشان می‌دهد که ایران برای حضور پررنگ‌تر در اقتصاد این همسایگان باید به این واقعیت‌ها توجه کند.

قاسمی ادامه داد: با توجه به عدم نقش‌آفرینی تعیین کننده در اقتصاد جهانی بسیاری از کشورهای منطقه به اقتصاد نگاهی ملی دارند و از این‌رو در برنامه‌ریزی‌های خود به دنبال تامین نیازها و تجارت با حداکثر بهره‌وری هستند.

وی با اشاره به سندهای راهبردی کشورهای همسایه در حوزه تجارت بیان کرد: ایران متاسفانه جزو اولویت‌های اقتصادی هیچ یک از کشورهای همسایه و منطقه قرار ندارد از این رو در شرایطی که ما بر حضور جدی در این بازار تاکید داریم باید در جریان باشیم که نگاه دیگر کشورها به تجارت ایران چگونه است و با تکیه بر اسناد راهبردی داخلی به اهداف خود در این زمینه دسترسی پیدا کنیم.