ردیایی موبایل‌های اندرویدی خاموش ممکن شد

گوگل در اندروید ۱۵ قابلیتی را برای یافتن دستگاه های خاموش ابداع کرده که در دستگاه های جدید از جمله پیکسل ۹ و احتمالا برخی موبایل های قدیمی تر اندروید ارائه می شود.

گوگل در اندروید ۱۵ قابلیتی را برای یافتن دستگاه های خاموش ابداع کرده که در دستگاه های جدید از جمله پیکسل ۹ و احتمالا برخی موبایل های قدیمی تر اندروید ارائه می شود.

یافتن یک موبایل اندروید که جلوی چشمان کاربر نیست، کار سختی است به خصوص اگر دستگاه خاموش باشد. هرچند سیستم Find My Deviceگوگل مفید است اما محدودیت هایی دارد به خصوص هنگامیکه به اینترنت متصل نباشد. در همین راستا گوگل قصد دارد در اندروید ۱۵ با ارائه قابلیت Powered Off Finding API چالش مذکور را برطرف کند.

نشریه اندروید پلیس جزییاتی درباره اینکهAPI چگونه می تواند به مکان یابی دستگاه ها حتی در حالت خاموش کمک کنند، منتشر کرده است. در اصل این سیستم با ذخیره سازی بیکن های بلوتوثی رایانش شده در حافظه کنترل کننده بلوتوث کار می کند.

اما در اینجا یک نکته وجود دارد؛ سخت افزاری مخصوص لازم است تا کنترل کننده بلوتوث را روشن کند و به آن اجازه دهد حتی هنگامیکه موبایل خاموش است، کار کند. در نتیجه ذخیره شارژ اندکی برای فعالسازی این قابلیت وجود دارد.

هرچند شایعات اولیه حاکی از آن است که این قابلیت احتمالا در موبایل پیکسل ۹ ارائه می شود اما گزارش جدید نشان می دهد پیکسل ۸ نیز احتمالا پس از ارتقا به اندروید ۱۵ بتواند از آن بهره ببرد.

علاوه بر الزامات سخت افزاری، تلاش های مهندسی نرم افزاری برای پشتیبانی از یک سخت افزار به نام Bluetooth Finder HAL لازم است. کاربران باید مطمئن شوند که دستگاهشان به اندروید ۱۵ آپدیت شده و جدیدترین نسخه قابلیت Find My Device گوگل را دارند.

متاسفانه احتمال کمی وجود دارد دستگاه های قدیمی دیگر مانند پیکسل فولد، سری پیکسل ۷ و سری پیکسل ۶ این قابلیت را دریافت کنند. البته امکان دارد این ویژگی در برخی دستگاه های قدیمی به خصوص مدل های رده بالا مانند پیکسل فولد ارائه شود.

محمد آوخ