رازگشایی جنجالی از دلایل واقعی حذف استقلال و پرسپولیس!

سعید عباسی رئیس و عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره حذف پرسپولیس و استقلال توضیحاتی داد.

سعید عباسی رئیس و عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره حذف پرسپولیس و استقلال توضیحاتی داد.

کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تصمیم به حضور مشروط استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ آسیا گرفت اما کنفدراسیون فوتبال آسیا نه تنها چنین درخواستی را نپذیرفت بلکه از اعطای مجوز به باشگاه گل گهر سیرجان نیز امتناع کرد. AFC در حالی مخالفت خود با ارائه مجوز حرفه‌ای به سرخابی‌های فوتبال ایران گرفت که روند بررسی مدارک این باشگاه‌ها نشان می‌دهد همه چیز بر اساس سوابق سال‌های گذشته آنها سنجیده شده است.

سعید عباسی رئیس و عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال در گفتگو با خبرآنلاین درباره صحبت هایی که بعد از حذف پرسپولیس و استقلال از آسیا صورت گرفته و صدری کمیته بدوی را مقصر اعلام کرده است گفت: من همه صحبت ها را از روز گذشته شنیدم و تلاش کردیم سکوت کنیم. مشکل اصلی  ما این است که بدون درنظرگرفتن قوانین و اینکه حرف دیگری را گوش نمی دهد. آقای صدری کمی بی تقوایی کرد؛ شاید از جهتی حق دارد چرا که هوادار او را تحت فشار قرار می دهد. آن ها برای فرار کردن از ماجرا مجبور هستند موضوع را گردن کسی بیندازند.

او ادامه داد: ما کالایی را خارج از ایران می خریم و شرکت بازرسی می کند و براساس چک لیست ها می گوید این کالا این مشخصات را دارد یا نه. ما در معیارهایمان برای باشگاه ها نیز این کارها را انجام می دهیم. ما هم یک چک لیست داریم و براساس آن کمیته بدوی باشگاه ها را بررسی می کند.

او درباره اینکه گفته می شود فدراسیون مقصر این اتفاقات است گفت: ما هرچه مصاحبه نمی کنیم و دندان به جگر می گذاریم فایده ندارد. اصلا فدراسیون کاره ای نیست و نقش حمایتی دارد؛ مثلا اگر کار جایی کند لابی می کند. اینکه گردن ما می اندازیم باید بگویم که  این موضوع مستقیما به باشگاه مربوط است و به هیچ کسی دیگری ربط ندارد.
عباسی با بیان اینکه استقلال و پرسپولیس برای لیگ قهرمانان آسیا مجبور به گرفتن صدور مجوز حرفه ای بودند گفت: سرخابی ها اگر قرار نبود به جام باشگاه های آسیا بروند، می توانستند مجوز حرفه ای نگیرند. پس شرط حضور در آسیا داشتن مجوز حرفه ای است و گرنه باید مجوز ملی (یک رده پایین تر) بگیرد. این موضوع هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کند و من چند سال در تراکتور این کار را انجام دادم.

او با بیان اینکه صدری اصلا در جریان ماجرای حرفه ای سازی نیست، گفت: ما  همیشه به AFC دروغ گفتیم و آن ها هم می دانند و در حال مماشات هستند. دلیل آن هم هواداران زیاد ایران است که یک برگ برنده برای AFC مقابل فیفا است و به همین خاطر با ما کنار می آیند. این اتفاق یک مصیبت برای باشگاه است که آقای صدری  گردن ما و دیگران می اندازد. او اصلا در جریان ای مسائل نیست. من حاضرم در جلسه ای با دوستان باشم و معیارها را جلوی این مدیران عامل بگذاریم. بگوییم خودتان توضیح بدهید؛ اصلا در باغ نیستند!

او در پاسخ به این سوال که آیا پرسپولیس تا ۳۰ اکتبر ترازنامه مالی خود را بارگذاری و طلب کالدرون را پرداخت کرده بود گفت: باز هم می گویم که ما مسائل را از دید خودمان می گوییم و روی آن پافشاری می کنیم و به نظر دیگران کاری نداریم. وقتی پنجره بارگذاری بسته شد هیچ باشگاهی دیگر نمی تواند مدرک جدید را بارگذاری کند. وقتی کمیته بدوی  باشگاه ها را رد شدندهیچ مدرک جدیدی قابل بارگذاری نیست. ما اصلا دو مدیرعامل را قبل از صدور رای ندیدیم. این موضوع هم که صدری می گوید کمیته بدوی به ما نامه زده اصلا درست نیست و ما اجازه این کار را نداشتیم و مسئول نیستیم.

عباسی درباره اینکه کمیته بدوی کمکی برای برون رفت دو باشگاه از خطر حذف انجام داد یا خیر گفت: قبل از صدور رای برای کمک به باشگاه ها تمام نمایندگانشان را خواستیم. آقای صدری آن روز کجا بودند؟ می گفتند او کرونا گرفته و تلفنی صحبت می کردند. اصلا آن ها مدارک قابل بارگذاری هم نداشتند در حالی که صدری دائم می گوید ما ۹۸ درصد تاییدیه گرفتیم! اصلا بارگذاری هم تاییدیه هم ندارد؛ مردم یک سری مسائل را نمی دانند و این افراد روی یک سری مسائل اشتباه تاکید می کنند. وقتی حسابرسی نشدند، مالکیت ندارند چه مدارکی بارگذاری کردند؟!

او در ادامه صحبت های خود گفت: کمیته صدور مجوز ۵ معیار اساسی دارد و کل این معیار صد گرید A دارد و اگر ۹۹ تای آن انجام شود به خاطر همان یک گرید رد می شوند. چینی ها به خاطر همین موضوع رد شدند. مگر AFC عاشق چشم و ابروی ماست که بگوید شما شرکت کنید؟ در این سال ها ما اصلا نمی توانستیم مجوز بگیریم. شرایط باشگاه فولاد با آن چه که بارگذاری کرده بود مغایرت داشت و ما تا لحظه آخر رد کرده بودیم. اما متوجه شدیم که در بارگذاری اشتباه کرده بودیم و همه چیز درست بود. باز هم تاکید می کنم که کمیته بدوی به AFC رای خود را اعلام و آن ها بررسی می کنند و به باشگاه ها اعلام می شود.

عباسی در پاسخ به این سوال که گفته می شود اگر کمیته بدوی باشگاه ها را رد نمی کرد، AFC هم این تیم ها را حذف نمی کرد؛ گفت: اصلا ربطی ندارد. ۱۳ صفحه چک لیست به ما دادند و ما تعهد دادیم که راست می گوییم و نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم. آن ها خودشان هم ریز مسائل را درآوردند تا فردا پرسپولیس نیاید بگوید ما خیلی گل هستیم و ۹۸ درصد تایید شدیم! باز هم برای من سوال است که وقتی باشگاهی حسابرسی نشده چه چیزی بارگذاری کردند؟ آقای صدری شما چه چیزی را بارگذاری کردید؟  استقلال هم دقیقا همین مشکلات را داشت به جز بحث بدهی هایش که در آن زمان آن ها پرونده باز نداشتند.