دلار ارزان می‌شود؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: تا راه های ورود ارز به کشور فراهم نشود نرخ دلار رفته رفته افزایش می یابد و هر گونه کاهش قیمت مقطعی خواهد بود و در روزهای آینده شاهد برگشت دلار به کانال ۲۸۰۰۰ تومان خواهیم بود.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک کارشناس اقتصادی گفت: تا راه های ورود ارز به کشور فراهم نشود نرخ دلار رفته رفته افزایش می یابد و هر گونه کاهش قیمت مقطعی خواهد بود و در روزهای آینده شاهد برگشت دلار به کانال ۲۸۰۰۰ تومان خواهیم بود.

رضا زنگویی کارشناس اقتصادی درباره وضعیت بازار ارز  در روزهای آینده گفت: طی چند سال اخیر در پی تحریم های متعدد، دولت همواره برای مهار افزایش نرخ ارز دست به عرضه دلار در بازار زده است و از ذخایر ارزی کشور کمک گرفته است و این مهم سبب شده تا شاهد کاهش شدید ذخایر ارزی کشور باشیم. هر گاه دولت تزریق ارز به بازار را کم کند نرخ ارز در اندک زمانی افزایش می یابد.

او افزود: در حال حاضر سه مورد اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در نرخ ارز هستند. اولین عامل مساله مذاکرات وین و نتیجه آن است، عامل دوم، تصمیم ایران در مورد اف‌ای‌تی‌اف است و عامل سوم، به سیاست‌های اقتصادی و پولی بانک مرکزی برمی‌گردد. همه با روی کار آمدن دولت جدید امیدوار بودن این ۳ عامل به شیوه ای مدبرانه مدیریت شود تا مساله ارز سروسامان پیدا کند اما با روی کار آمدن دولت جدید و عدم اتفاق مثبتی برای این عوامل نه تنها شاهد کنترل نرخ ارز نبودیم بلکه نرخ ارز بین ۱۲تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ گونه راهی برای ورود ارز کافی به کشور وجود ندارد و حجم ذخایر ارزی نیز به شدت کاهش یافته است و همچنین با توجه به اینکه هیچ گونه اقدامی برای برگشت به برجام صورت نپذیرفته باید پی برد که نرخ ارز بیشتر از ۲۸۰۰۰ هزار تومان است.

او گفت: اما دلیل کاهش ۲۰۰تا ۳۰۰ تومانی نرخ ارز و بازگشت دلار به کانال ۲۷ هزار  تومان در تاریخ ۱۴ مهر به دلیل انتخاب رئیس جدید برای بانک مرکزی است، زیرا امید مردم برای کاهش نرخ ارز به رئیس جدید است. اما باید به این نکته توجه داشت که تا راه های ورود ارز به کشور فراهم نشود نرخ دلار رفته رفته افزایش می یابد و هر گونه کاهش قیمت مقطعی خواهد بود و در روزهای آینده شاهد برگشت دلار به کانال ۲۸۰۰۰ تومان خواهیم بود.