دلارهایی فعلا برای هیچ وقت!

به خاطر تحریم‌های بانکی که آمریکا علیه ایران وضع کرده، ورزش کشور هم با مشکلاتی روبه‌رو شده که از این دست مسائل می‌توان به انباشت طلب فدراسیون فوتبال و پرسپولیس در FIFA و AFC اشاره کرد که باعث بروز دردسرهای فراوانی برای این فدراسیون و تیم شده است.

به خاطر تحریم‌های بانکی که آمریکا علیه ایران وضع کرده، ورزش کشور هم با مشکلاتی روبه‌رو شده که از این دست مسائل می‌توان به انباشت طلب فدراسیون فوتبال و پرسپولیس در FIFA و AFC اشاره کرد که باعث بروز دردسرهای فراوانی برای این فدراسیون و تیم شده است.

مریم روحی: تحریم های وضع شده علیه ایران نه فقط در حوزه سیاست بلکه در تمام زمینه ها مانع ایجاد کرده که مشکلات نقل و انتقال پول در حوزه ورزش یکی از آن هاست و امروز به مسئله مهم و البته دردسرسازی تبدیل شده است.

در ماه های اخیر بارها تیم های ورزشی به خصوص پرسپولیسی ها از بلوکه شدن پول هایشان در AFC صحبت می کنند و همین موضوع سبب شده پنجره نقل و انتقالاتی آن ها بسته شود. اگر مشکلات مربوط به ضعف مدیریت تیم های ورزشی را کنار بگذاریم، پرداخت نشدن طلب های تیمی چون پرسپولیس تاثیر فراوانی در شرایط فعلی آن ها داشته است. برای مثال باشگاه پرسپولیس که حدود ۱۰۰ میلیارد از AFC طلب دارد به خاطر مبلغی کمتر از یک میلیون دلار با پنجره بسته رو به رو شده است!

علت بلوکه شدن پول های ایرانی ها در AFC و  FIFA چیست؟

در سال های گذشته و در زمان سرمربی گری کی روش کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال به صورت مستقیم دستمزد او را به حسابش واریز می کردند اما حدود دو سال و نیم می شود که چنین پرداخت هایی نیز ممنوع شده است.

AFC و دبیر کل FIFA در نامه هایی جداگانه به فدراسیون فوتبال اعلام کردند: “به دلیل قوانین جدید تحریم‌ ها بانک‌ های ما امکان انتقال هیچ‌ گونه پولی به حساب سفارت جمهوری اسلامی ایران ندارند.” و “با توجه به تحریم‌های مختلف بین‌المللی علیه ایران، تمامی شرکای بانکی فیفا، هرگونه پرداختی مستقیم، غیرمستقیم و نقدی به ایران را متوقف کرده‌اند و این موضوع جدید است”.

درواقع قبل از وضع تحریم های جدید این امکان وجود داشت که FIFA  و AFC طلب را به حساب سفارت ایران یا نفر سوم واریز کند. پرسپولیس چند ماه پیش از ای اف سی درخواست کرد تا بدهی کالدرون را از طلب هایش پرداخت کند اما این کنفدراسیون مخالفت کرد.

بانکی که کنفدراسیون فوتبال آسیا با آن کار می کند به هیچ وجه حاضر به واریز وجه حتی به شکل غیرمستقیم برای تیم های ایرانی نیست. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از این بانک هایی که با فیفا کار می کردند به طرق مختلف برای رسیدن پول به طرف ایرانی همکاری داشتند اما حالا موانع سخت تر از گذشته شده است. علت این موضوع دقیقا به تحریم های جدید باز می گردد. در حالی که پیش ازاین امکان وایز به حساب شخص سوم بود اما با تحریم های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ هرگونه دادوستد غیرمستقیم هم ممنوع شده است.

باز شدن پای شستا به پرونده ویلموتس هم به همین خاطر بود چرا که فدراسیون امکان واریز پول از طلب هایش را به حساب او نداشت و مجبور شد از شرکت های دیگر برای این کار کمک بگیرد و البته همین موضوع یک ماجرای طولانی را ایجاد کرد.

علیرضا سلیمانی، خزانه‌دار سابق فدراسیون فوتبال در زمان حضورش در این پست، درباره علت پرداخت نشدن مطالبات مالی از سوی AFC گفت: از گذشته از طریق سفارت ایران در کوالالامپور پرداختی‌هایی به ما داشت. به عنوان نمونه پروژه‌ای برای ساخت خوابگاهی را با اعتبارات AFC برای بانوان آغاز کرده بودیم که AFC قسط اول را هم پرداخت کرد. با این حال از پرداخت قسط دوم خودداری کرده است.

میزان دقیق طلب فدراسیون فوتبال از AFC و FIFA چقدر است؟

با وجود اینکه مشکل دسترسی به منابع مالی برای فدارسیون فوتبال وجود اما مسئله دیگر این است که مبلغ بدهی ای اف سی و فیفا چقدر است؟ تقریبا می توان گفت که هیچ میزان مشخصی از سوی مسئولان اعلام نشده و هرکدام در مقاطع مختلف یک مبلغ را اعلام می کنند!

صفی‌الله فغان‌پور رئیس برکنار شده کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال دراین باره گفت: “رقم بدهی معادل ۷ میلیون یورو نزد فیفا است.” به گفته فغان پور این فقط مختص فدراسیون بوده؛ نه باشگاه ها.

اما در تابستان ۹۸ مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال رقم دیگری را اعلام کرد و گفت: “۱۰ میلیون دلار از فیفا طلب داریم و نمی‌توانیم بگیریم. فیفا در آخرین نامه‌اش اعلام کرد نتوانستیم هیچ بانکی را قانع کنیم که پول‌تان را حواله کند؛ آن‌هم به خاطر تحریم‌های ناعادلانه است. حرف ما این است که ۱۰ میلیون دلار طلب از فیفا و سه میلیون دلار طلب از AFC  را بگیریم. یک پیشنهادی دادیم. از آنها خواستیم پول ما از فیفا به کنفدراسیون فوتبال آسیا بیاید تا به پول‌مان برسیم”

 

نبی دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال مهر ۹۹ از طلب ۲۰۰ میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال از فیفا خبر داد و تصریح کرد: به دلیل تحریم ها حتی نمی توانیم یک سنت از این مطالبات را وصول کنیم. با این حساب طلب فدراسیون فوتبال حدود ۸ میلیون دلار می شود.

غلامحسین زمان‌آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال در گفت وگویی مدعی شد که پول بلوکه ‌شده فدراسیون فوتبال ایران در فیفا ۱۵ میلیون دلار است! او به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: “آقایان (مسئولان فیفا) معتقدند که نباید سیاست، دخالتی در ورزش داشته باشد. به جای سیاسی‌کاری و دخالت در امور داخلی کشورها، چرا پول ما را نمی‌دهند؟ ۱۵ میلیون دلار از پول‌های ما بلوکه شده و باید این پول به فوتبال ایران تزریق شود.»

این سردرگمی به همین جا ختم نمی شود و علی نژاد معاون وزیر هم رقم جدیدی را اعلام کرد. علی نژاد گفت: “۱۱ میلیون دلار ما در فیفا بلوکه شده که مبلغ بسیار زیادی است. تحریم‌های ظالمانه آمریکا باعث شده نتوانیم این پول را که حق خودمان است، بگیریم؛ البته در تلاشیم و پیگیر هستیم که از هر راه ممکن حق‌مان را بگیریم.”

در گزارشی که حدود یک سال پیش از سوی فیفا درخصوص کمک های مالی به ایران فقط در قالب طرح “فوروارد” (نه مجموع) منتشر شد این مبلغ حدود ۶٫۳ میلیون دلار بود. به گزارش ایسنا پروژه “فوروارد” مربوط به کمک‌های مالی فیفا به کشورهای عضو است که در قالب برنامه تایید شده کشورها از سوی فیفا برای توسعه فوتبال در بخش‌های مختلف مانند ساخت زیرساخت، توسعه فوتبال پایه، برگزاری مسابقات در رده های سنی مختلف پسران و دختران، مسابقات ملی و … پرداخت می‌شود.

به جز این طرح، فیفا برای واریز کمک هزینه به تیم ها برای ایران در زمان اپیدمی کرونا هم با مشکلاتی رو به رو شد. فیفا حدود یک سال و نیم پیش اعلام کرد به هر یک از فدراسیون‌های عضو یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کمک خواهد کرد اما به نظر نمی رسد این مبلغ به دست مسئولان ایرانی رسیده باشد!

پرسپولیس پولدار اما عاجز!

تیم فوتبال پرسپولیس که در سال های گذشته دو بار فینال آسیا را تجربه کرده و در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد خوبی داشته یکی از تیم هایی است که طلب زیادی از AFC دارد. گفته می شود پرسپولیس ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلب دارد که مبلغی در حدود ۹۱۰ میلیاردو تومان می شود! پولی که می تواند زندگی پرسپولیس را زیرو رو کند! البته اگر به دست این باشگاه برسد و اگر هم رسید صرف امور فوتبالی شود.

 

در آخرین اعلام مسئولان استقلالی ها نیز آن ها حدود ۱۶ میلیارد تومان از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلب دارند.

در لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ نیز چهار تیم ایرانی در رقابت ها حاضر بودند که در مجموع حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار دلار درآمد داشتند و بیشترین سهم به پرسپولیس تعلق دارد.

پرسپولیس: ۷۱۵ هزار دلار

استقلال: ۳۷۵ هزار دلار

تراکتور: ۳۴۵ هزار دلار

فولاد: ۱۱۵ هزار دلار