خروجی طرح نمایندگان برای مهریه مشخص نیست

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح نمایندگان درباره مهریه را تشریح کرد.

تسنیم نوشت:عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح نمایندگان درباره مهریه را تشریح کرد.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح نمایندگان برای بحث مهریه در این کمیسیون، گفت: این طرح در کارگروه کمیسیون در حال بررسی شدن است و جمع‌بندی نهایی نشده است.

وی با بیان اینکه اختلاف نظرها درباره این طرح زیاد است، ادامه داد: با توجه به اینکه اختلاف نظرها و مسائل مناقشه برانگیز در این طرح زیاد است مشخص نیست که خروجی این طرح در نهایت چه خواهد شد.

نماینده نجف آباد در مجلس درباره زمان جمع‌بندی این طرح در کارگروه کمیسیون، اظهار داشت: با توجه به اینکه باید کارکارشناسی دقیق بر روی این طرح انجام شود زمان ارائه این طرح به صحن کمیسیون و مجلس مشخص نیست.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس تصریح کرد: برای بررسی این طرح از کارشناسان قوه قضائیه، مرکز پژوهش‌ها، حوزه علمیه، کانون‌های خانواده و استاتید دانشگاه نظرخواهی شده است تا طرحی جامع برای بررسی به صحن مجلس ارائه شود.

به گزارش تسنیم اخیراً  حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت بررسی این طرح گفته بود، هفته گذشته کمیته بررسی‌کننده چهار ماده از طرح مربوطه را به تصویب رساند، چندین ماده  باقی مانده است که پس از بررسی و تصویب آن، طرح را به صحن علنی مجلس ارائه خواهیم داد. در طرح اصلاح قانون مهریه، تاکید ما بر این است که تا جایی که امکان دارد مهریه نقد و به صورت عندالمطالبه دریافت شود، نه اینکه ۵۰۰ یا هزار سکه به صورت عندالاستطاعه باشد و به اجرا گذاشته شود و اگر هم نظر طرفین بر عندالاستطاعه است در صورت ضرورت باشد و تضمین کافی اخذ شود. هنگامی که زوج بیش از ۵۰ سکه و مهریه بالا را می‌پذیرد باید یک حق الثبت نیز بپردازد، این حق الثبت برای موضوع ازدواج آسان در بودجه سال آینده منظور خواهد شد.