خانه های لوکس، در نوبت مالیات/ حساب و کتاب مالیات خانه های لوکس چگونه است؟

پس از امتناع دولت روحانی از تصویب دریافت مالیات از خانه‌های لوکس در سال‌های 99 و 1400، دولت سیزدهم آن را تصویب کرده و هم اینک برای اجرا ابلاغ شده است. جزئیات این قانون نشان می دهد که یک واحد مسکونی با ارزشی در حدود 30 میلیارد تومان باید 40 میلیون تومان مالیات بدهد.

پس از امتناع دولت روحانی از تصویب دریافت مالیات از خانه‌های لوکس در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰، دولت سیزدهم آن را تصویب کرده و هم اینک برای اجرا ابلاغ شده است. جزئیات این قانون نشان می دهد که یک واحد مسکونی با ارزشی در حدود ۳۰ میلیارد تومان باید ۴۰ میلیون تومان مالیات بدهد.

به گزارش خراسان، اوایل مهرماه بود که سرانجام آیین نامه مالیات واحدهای مسکونی لوکس در هیئت دولت به تصویب رسید. این آیین نامه قرار بود در راستای اجرای قانون بودجه ۹۹ و توسط دولت دوازدهم تصویب شود. با این حال، دولت قبل از این کار سرباز زد تا این بار اجرایی نیز به دولت سیزدهم منتقل شود. در ادامه، دیروز خبرگزاری فارس خبر داد که سازمان مالیاتی این آیین نامه را برای اجرا به ادارات مالیاتی ابلاغ کرده است.

بر این اساس و طبق بند خ تبصره ۶ قانون بودجه  امسال، واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت به شرح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی سالیانه می شوند:

۱- واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران‌قیمت (با احتساب عرصه و اعیان) با ارزش روز معادل صد میلیارد ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و بیشتر به نرخ‌های زیر:

۱ـ۱- نسبت به مازاد صد میلیارد ریال تا صد و پنجاه میلیارد ریال یک در هزار.

۲ـ۱- نسبت به مازاد صد و پنجاه میلیارد تا دویست و پنجاه میلیارد ریال دو در هزار.

۳ـ۱- نسبت به مازاد دویست و پنجاه میلیارد ریال تا چهارصد میلیارد ریال سه در هزار.

۴ـ۱- نسبت به مازاد چهارصد میلیارد ریال تا ششصد میلیارد ریال چهار در هزار.

۵ ـ۱- نسبت به مازاد ششصد میلیارد ریال به بالا پنج در هزار.

در متن آیین نامه این قانون که مهرماه به تصویب هیئت دولت رسید، دایره شمول آن، دارندگان املاک مذکور و همچنین افراد تحت تکفل آن ها تعیین شده است. این آیین نامه تصریح کرده که کلیه مالکان دارایی های مشمول مکلف اند مالیات سالانه موضوع این آیین نامه را از طریق سازو کار مشخص شده، حداکثر تا پایان بهمن امسال پرداخت کنند، در غیر این صورت، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از طریق عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات های مستقیم، مالیات معلقه را وصول کند. از سوی دیگر ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی نیز مجاز به ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این آیین نامه برای آن ها مالیات تعیین شده، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال ( شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره) نیستند و متخلف در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

مالیات یک ملک ۳۰ میلیاردی چقدر می شود؟ 

به گزارش خراسان، با این حساب می توان مالیات یک واحد مسکونی به ارزش ۳۰ میلیارد تومان را به شرح زیر حساب کرد:

خانه های لوکس، در نوبت مالیات/ حساب و کتاب مالیات خانه های لوکس چگونه است؟خانه های لوکس، در نوبت مالیات/ حساب و کتاب مالیات خانه های لوکس چگونه است؟

طبق جدول، مالیات یک واحد مسکونی با ارزش ۳۰ میلیارد تومان، ۴۰ میلیون تومان خواهد شد.

معیارهای قدیمی برای تعریف واحدهای مسکونی لوکس

عمل به قانون بر همه لازم الاجراست اما به نظر می رسد نکات قابل ملاحظه ای در قانون کنونی برای اجرا یا قانون گذاری های آتی وجود داشته باشد.

۱- نسبی بودن معیار لوکس بودن در شهرهای مختلف: مهم ترین مسئله در این زمینه، تعریف واحدهای مسکونی لوکس در مناطق مختلف است. در شرایطی که تفاوت قیمت مسکن در نقاط مختلف کشور به راحتی به چندین برابر می رسد و قیمت زمین نقش تعیین کننده ای در قیمت یک واحد مسکونی دارد، تعریف یک رقم واحد برای شناسایی واحد مسکونی لوکس در کل کشور، به نظر خطای محاسبات را برای تشخیص لوکس بودن افزایش می دهد.

۲- قانون بد و کهنه شدن ارقام در آن: دومین موضوع، کهنه شدن اعداد و ارقام این قانون پس از گذشت کمتر از دو سال است. موضوعی که به صراحت می توان آن را ناشی از «عملکرد بد مجلس» در این خصوص دانست. اگرچه معیار کف قیمت ۱۰ میلیارد هنوز هم برای بسیاری از مناطق، واقعاً لوکس محسوب می شود، اما  باید قانون به نوعی نوشته شود تا تاریخ مصرف آن محدود به چند سال نشود. به عنوان مثال نگاهی به اعداد و ارقام در این زمینه نشان می دهد که در فروردین ۹۹ (یعنی نخستین ماهی که قرار بوده قانون اولیه مالیات خانه های لوکس) اجرا شود، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به حدود ۱۵٫۲ میلیون تومان می رسید. یعنی با معیار این قانون خانه هایی با متراژ حدوداً ۶۵۸ متر، مشمول قانون می شدند. با این حال، متوسط قیمت واحدهای مسکونی در مهر امسال در تهران به بیش از دو برابر یعنی ۳۱٫۶ میلیون تومان رسیده است. رقمی که واحدهای با متراژ بیش از ۳۲۰ متر مربع را مشمول قانون خواهد کرد. به این ترتیب در صورتی که این قانون یکی دو سال دیگر اجرا شود، بعید نیست خانه های معمولی نیز واجد لقب لوکس از منظر این قانون شوند.