تغییرات طرح ترافیک تهران همزمان با بازگشایی مدارس

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران جزییات تغییر زمان مجدد اجرای طرح ترافیک همزمان با بازگشایی کامل مدارس پایتخت را اعلام کرد.

ایرنا نوشت: معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران جزییات تغییر زمان مجدد اجرای طرح ترافیک همزمان با بازگشایی کامل مدارس پایتخت را اعلام کرد.

سید مجتبی شفیعی در مورد تغییر مکرر ساعات طرح ترافیک افزود: شرایط کرونا اقتضا می کرد که به دلیل محدودیت های مختلف، برنامه ریزی این ساعات در اختیار ستاد کرونا قرار گیرد و ملاحظات مربوط به حوزه سلامت نسبت به حوزه ترافیک اولویت داشت و بر همین اساس، هر تغییری برای حفظ سلامت مردم اعمال می شد.

شفیعی اظهارداشت: به تازگی در شورای ترافیک تهران، مصوب شد که با توجه به تصمیم مربوط به بازگشایی مدارس و رفع دیگر محدودیت ها، در مرحله نخست که هنوز بازگشایی مدارس اعلام نشده در زمان اجرای طرح ترافیک یک ساعت به صبح و یک ساعت به عصر اضافه شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران ساعت کنونی اجرای طرح ترافیک را از ۷:۳۰ تا ۱۷ اعلام کرد و گفت: همچنین مصوب شد که همزمان با بازگشایی کامل مدارس از اول آذر ماه، ساعت اجرای طرح ترافیک را در نیمه دوم سال از ۶:۳۰ تا ۱۸ و در نیمه نخست سال از ۶:۳۰ تا ۱۹ تغییر دهیم.

شفیعی در خصوص نتیجه طولانی تر شدن ساعت طرح ترافیک در کنار محدودیت تردد شبانه برای افرادی که امکان تردد در مراکز شهر را از دست می دهند، خاطرنشان کرد: با پیشنهاد لغو محدودیت شبانه بخشی از حجم تردد عصر به پیک شب منتقل می شود و به نظر به زودی این طرح باید اجرا شود.

به گفته وی همه اعضا شورای ترافیک بر لغو محدودیت تردد شبانه مصر هستند چرا که این محدودیت کارکرد چندانی در حوزه سلامت و ترافیک ندارد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران به آنالیز سفرهای درون شهری پایتخت اشاره کرد و گفت: این آنالیز نشان می دهد که در حدود ۲۰ درصد سفرها غیر ضروری بوده و پیک ترددهای عصرگاهی یکی برای بازگشت به خانه و دیگری آغاز سفرهای جدید است.

شفیعی اضافه کرد: این سفرهای غیر ضروری، با اعمال محدودیت های جدید با کاهش بسیار به نزدیک صفر رسید، اکنون در داخل محدوده، ۲۰ درصد و در خارج از محدوده، ۱۰ درصد کاهش سفر می بینیم در حالی که رشد تقاضا در حمل و نقل عمومی پنج درصد است و نشان می دهد که کل این جمعیت به استفاده از حمل و نقل عمومی منتقل نشده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران اعلام کرد: به نظر می رسد با توجه به امکانات موجود، راهی غیر از تغییر ساعات طرح ترافیک نداریم، اگر بتوانیم روش مدیریت را تغییر دهیم یا از تکنولوژی های جدید استفاده کنیم، ممکن است در مجموع رویکرد تغییر کند.

وی تاکید کرد: این نوع اعمال طرح ترافیک کنونی، از نسل های جدید مدیریت ترافیک است و اجرای سیستم قدیمی حدود سه سال قبل علاوه بر کارکرد ضعیف به دور از عدالت اجتماعی هم بود.

شفیعی در خصوص اینکه آیا احتمال دارد سال آینده طرح ترافیک در تهران با مدل جدیدی اجرا شود، افزود: در حال کارشناسی روی این موضوع هستیم اما هنوز در حدی نیست که بتوان اعلام کرد.