ادعای شرکت امریکایی درباره محکومیت ایران در پرونده کرسنت

شرکت اماراتی داناگاز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در یک دادگاه بین‌المللی در مقابل شرکت ملی نفت ایران به پیروزی رسیده و غرامت ۵/۶۰۷ میلیون دلاری دریافت خواهد کرد.

جوان آنلاین نوشت: شرکت اماراتی داناگاز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در یک دادگاه بین‌المللی در مقابل شرکت ملی نفت ایران به پیروزی رسیده و غرامت ۵/۶۰۷ میلیون دلاری دریافت خواهد کرد.

قرارداد کرسنت، قراردادی است که در دولت اصلاحات و زمان وزارت بیژن زنگنه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت کرسنت منعقد شد که پس از بررسی نهادهای نظارتی مشخص شد قیمت گاز صادراتی ایران بسیار ناچیز است. برای متخلفان این قرارداد در داخل کشور هم پرونده قضایی تشکیل شده‌است.
بیژن زنگنه در اوایل دولت یازدهم وعده مختومه‌شدن این پرونده را داد در حالی که هم‌اکنون این پرونده با محکومیت ۱۵ هزار میلیارد تومانی ایران خاتمه می‌یابد.
به گزارش رویترز، شرکت انرژی اماراتی «داناگاز» روز سه‌شنبه اعلام کرد یک دادگاه داوری بین‌المللی در خصوص پرونده گازی کرسنت، شرکت ملی نفت ایران را به پرداخت ۵/۶۰۷ میلیون دلار به دلیل اختلاف در تأمین گاز محکوم کرده‌است. این اختلافات مربوط به یک قرارداد خرید و فروش گاز ۲۵ ساله میان ایران و شرکت کرسنت است. داناگاز مدعی است که این میزان گاز هرگز تحویل این شرکت نشده‌است. این جریمه به ریال حدوداً معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد شد.
این حکم مربوط به ۵/۸ سال اول از این قرارداد ۲۵ ساله است که از سال ۲۰۰۵ شروع شده‌است. روند دادرسی مربوط به ۵/۱۶ سال بقیه این قرارداد، اکتبر سال آینده میلادی برگزار خواهد شد. این دادگاه قرار است در پاریس برگزار شود.